Podrobný návod na výrobu oblíbené dortu sovičky. Pokud ji připravíte vašim dětem, nikdy vám to nezapomenou


Rozkošná sovička prostřednictvím internetu obletěla snad svět. Ano, i na naší stránce se objevil dort ve tvaru sovy s roztomilou červenou mašlí na hlavě. Pro zdatné cukrářky není připravit takový dort nic náročné. No s tímto podrobným návodem to nebude nic náročné ani pro nás – ty méně zdatné.

V podrobném návodu na přípravu dortu ve tvaru sovy se budeme věnovat každému detailu. Připravte si dávku lásky, trpělivosti a dobré nálady. Zaručeně potěšíte dětské oči svých milých neposedů.

Budeme potřebovat:

2 kruhové piškotové korpusy s průměrem 15 cm

1 polovinu kulatého korpusu (uvidíte na obrázku níže) pečeného v míse

1 litr čokoládového krému (pokud nechcete čokoládový, můžete si uvařit vanilkový nebo ovocný)

cukrářský sáček

několik kuliček fondátového hmoty

potravinářské barvivo (to nepotřebujete v případě, že jste fondánovou hmotu koupili již zabarvenou)

formičky na perníky ve tvaru kruhu, nebo elipsy, poslouží však i sklenku s průměrem cca 5cm, 2,5cm a 2cm

Nelekejte se, příprava dorty možná vypadá složitě, ve skutečnosti to však vůbec není náročné.

Postup přípravy:

Nejprve na sebe poklademe piškotové korpusy, které si uděláme klasickou přípravou piškotového těsta. Pokud je třeba, ořežeme vyčnívající části tak, aby byl tvar korpusu rovnoměrný. Kulatý korpus, který je nahoře si připravíme jednoduše tak, že v míse, nebo keramické formě upečeme piškot tak stejně, jako v jakékoli jiné formě. Jde jen o jiný tvar, vše ostatní zůstává nezměněno.

sovicky navod1

 

 
Každý korpus potřeme náplní, kterou jsme si předem připravili a dali mírně zchladit (tak, aby byla pevná ale zároveň lehce roztíratelná). Korpus potíráme tak, aby nám vznikla jedna souvislá hmota. Nemusí to být hezké, protože nádivka slouží hlavně jako „lepidlo“ na fondán, který budeme připravovat v dalším kroku. Potřený korpus dejte do lednice. Recept na nádivku můžete použít takový, jaký používáte do svých dortů, případně si najděte návod na pevné nádivky na internetu.

sovicky navod2

Zatímco se korpus s krémem chladí, připravíme si fondánovou hmotu na potahování. Fondán si můžeme koupit v cukrářských potřebách bílý a obarvit ho doma, nebo i hotový barevný. V tomto případě kupujeme čtyři různé odstíny hnědé barvy.

sovicky navod3

 

 
Fondán si vyválíme a začneme vykrajovat kroužky, nebo elipsy (podle toho, jakou formičku máte). V ideálním případě budeme potřebovat 5 tmavých, 4 středně tmavé, 4 světlejší a 3 světlé kroužky. Průměr by měl být cca 5 cm. Kombinace je už na vás, pokud nechcete, vůbec nemusíte sovu barevně oddělovat. Tyto kroužky použijeme na břicho sovičky.

sovicky navod4

Kroužky vrstvíme odspodu a začínáme nejtmavší barvou až po nejsvětlejší. Začíná spodními pěti tmavými kroužky, nad ně dáváme čtyři středně tmavé, nad dně 4 světlejší a vrchní řady budou tvořit tři nejsvětlejší kroužky.

sovicky navod5

 

 
sovicky navod6

sovicky navod7

 

 
Nyní začneme nanášet předem připravený krém. Naplníme si jím cukrářský sáček a začínáme odspodu.

sovicky navod8

Kolem korpusu si vytvoříme jednu řadu kuliček z krému.

sovicky navod9

 

 
Když máme hotovou celou spodní řadu, nožem, nebo špachtličkou zatáhneme po každé kuličce směrem nahoru.

sovicky navod10

sovicky navod11

Postup opakujeme po celém obvodu dortu.

sovicky navod12

 

 
Máme krémové kuličky naneseny a zataženy po celé dortu, připravíme si z fondánu oči a zobák. Zobák ze žluté nebo oranžové hmoty vyválíme a vyformujeme do tvaru zahnutého jehlanu. Při formování zobáku a jiných částí těla z fondánu se na chvilku vrátíme do dětských časů, kdy jsme donekonečna žmolili v rukou plastelínu. Osobně je toto moje nejoblíbenější část přípravy dortu. Pojďme však zpět k tvarování. Po zobáku si vykrojíme oči. Bílé kruhy by měly mít průměr 2,5 cm, černé zase 2 cm. Na vykrojení duhovek můžeme použít například nástavec z cukrářského sáčku, protože by měly být nejmenší.

sovicky navod13

Na dort nejprve přilepíme oči. Do širší části zobáku vložíme špejli a zapíchneme ho hluboko do dortu. Nožičky vytvoříme pomocí zformovaný tří kuliček z oranžového fondánu, který jsme použili na zobák.

sovicky navod14

 

 
Ze zbylého fondánu vykrojíme 4 trojúhelníky, z nichž uděláme uši. Dva z tmavší hnědé barvy vykrojíme o půl centimetru větší a 2 ze světlejšího fondánu vytvoříme menší. Slepíme je o sebe a připevníme na místo.

sovicky navod15

Pokud je dort pro holčičku, ozvláštnit ji můžete červenou mašličkou. Pokud je naopak pro chlapce, vykrojit se dá baret, kšiltovka, či klobouček.

sovicky navod16

Maminky a babičky, troufnete si? Dejte nám vědět v komentářích.