Podle vědců, pusinkování od pejsků prospívá lidskému zdraví!


Když vás zatřese pokaždé, když uvidíte, jak pes olíže svému pánovi tvář, je to zcela zbytečné.

Podle vědců není totiž „pusinkování“ se psem ani trochu škodlivé.
Právě naopak. To, že život se psem mívá dobrý vliv na náladu a zdraví majitele, se traduje od nepaměti.

Výzkumníci z univerzity v americké Arizoně ovšem nyní zjistili, že blízkost chlupatého parťáka má i další pozitivní účinky na zdraví. Předběžné výsledky studie pejsky a jejich pány totiž ukazují, že bakterie žijící v psům zažívacím traktu lidskému tělu pomáhají. Mají prý stejný účinek jako probiotika, které se dají koupit například v lékárnách.

Podle vědců je však cesta k silnějšímu imunitnímu systému mnohem jednodušší – stačí se nechat olíznout od své čtyřnohé miláčky a máte stejný efekt zcela zdarma.

„Se psy po boku se lidstvo vyvíjelo několik tisíc let. Ale dosud nikdo nedokázal vysvětlit, proč se boku psů cítíme tak dobře. Je to jen tím, jak jsou přítulní nebo je na tom vztahu i něco, co není na první pohled zřejmé? „

zamýšlí se jedna z autorek výzkumu Kim Kellyová.

 

 
Vědci tak chtějí, zjednodušeně řečeno, zjistit, zda život se psem má na lidské zdraví a imunitu podobný efekt jako jedení jogurtů nebo dalších potravin obsahujících probiotika. Už některé starší výzkumy ukázaly, že čím déle člověk se psem žije, tím podobnější jsou si bakterie působící v trávicím systému člověka i zvířete.

Jiný výzkum zase dospěl k závěru, že přítomnost psů posiluje imunitní systém malých dětí, které jsou díky tomu odolnější vůči alergiím nebo astmatu.