Úvod DŮM A ZAHRADA Pěstování této plodiny bylo zakázáno! Zná ji celý svět a je pýchou...

Pěstování této plodiny bylo zakázáno! Zná ji celý svět a je pýchou Slovanů. Znáte ji?


Když ji vidíme ve volné přírodě, myslíme si, že jde o plevel. Zkušeného zahrádkáře však přímo upozorní.


Tajemná rostlina, která dokáže nasytit i vyléčit. Víte, o čem je řeč?

2-8

V minulosti šlo o jednu z hlavních surovin, kterou slovanské národy nejčastěji používali na výrobu potravin. Vyráběl se z ní chléb, mouka, ale také čaje a květy se přidávaly do povidel. Přestože je pro člověka tato rostlina velmi užitečná, mnozí ji dnes už ani neznají. Seznamte se s kouzelným Amarantem.

 

 

Zázračné vlastnosti amarantu

Čím déle vědci studují rostliny, tím více úžasných věcí vychází na povrch. Skvělá kvalita semen a oleje amarantu vyšla na světlo světa ještě v 30. letech 20. století. Ukázalo se, že všechny části této rostliny obsahují olej a škrob. Na Amarantech neexistuje jediný lísteček, který by nebyl plný oleje, vitamínů, pektinu, karotenu nebo minerálních solí.

5-9

 

 
V Japonsku si amarantu váží mnohem více my. V současnosti je využíván i na výrobu pečiva a těstovin. Jeho vzácnost oceňují Japonci tím, že ho postavili do žebříčku jídel na stejnou úroveň jako maso chobotnice!

Amarant ve zpracované formě chutná jako piniové oříšky, jeho semínka lze přidat nejen do pečiva, ale i do pudinků a sladkých koláčů.

3-8

Amarant dokáže pomoci při léčbě pankreatitidy, gastritidy, cukrovky, ale také onemocnění ledvin a jater. Olej z amarantu významně pomáhá při regeneraci kůže, hojí rány a obnovuje jemnou kůži po jizvách. Výborný je i na ekzémy a opruzeniny u dětí.

 

 

Na všechny způsoby

Amarant je vynikající v kuchyni. Můžete z něj připravit polévku, saláty, džusy, čaje, sirupy či jeho listy použít jako náplň do koláčků a palačinek. Je chutný a zdravý. Amarantová mouka se vyrábí ze semen a neobsahuje lepek.

6-7

Je vhodná pro diabetiky, protože snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá hubnout a blahodárně ovlivňuje trávicí trakt. Šťávu z amarantu lze použít jako přírodní krém v kombinaci s některými druhy bylinek a olejů. Pomůže i suchým vlasům. Amarant je přírodní zázrak a o jeho účincích by se daly popsat celé stránky. Vše se sem nevejde, a proto doporučujeme ho vyzkoušet. Dnes ho seženete především ve zdravých obchodech.

7-7

Pokud tuto zdravou dobrotu toužíte mít doma, klidně si sežeňte semena a sázejte. Amarant je vděčná rostlina, která je na naše podmínky nejen zvyklá, ale v nich i vypěstovaná!
loading...

Kam dál?