Ošetření malých poranění doma


Téměř každý den se setkáváme s malými poraněními, které si přivodíme napříklád doma při úklidu, v zaměstnání, při práci  na zahradě nebo při sportu. I malé oděrky j potřeba správně ošetřit, aby z malicherného poranění nebyl velký problém. Jak se tyto zranění ošetřují? Čtěte dále tento článek.

Zranění

 

1. Říznutí

V kuchyni nejčastěji dojde k poranění nožem, neboli pořezání. Takové poranění musíme i sebemenší ránu důkladně vydezinfikovat a zalepit náplastí, aby se nám do rány nedostaly další nečistoty. Pokud je říznutí hluboké je postup stejný, ale je potřeba ránu ještě omotejte obvazem. Ránu, kterou si způsobíte chvíli ztlačujte, aby se zastavila krev a netlačila se do rány další. Pokud je rána hluboká a krvácení je silnější, stáhněte ránu obvazem a vydejte se za lékařskou pomocí, aby Vám ránu ošetřili jak je potřeba.

2. Odřenina

Toto poranění se děje především po pádu například při sportování. Odřeninu musíte očistit vodou od nečistot, které se do rány dostaly. Ránu následně vydezinfikujte a přelepte náplastí, aby rána zůstala čistá. Pokud je odřenina velká a náplast na ni nestačí, vyčistěte ránu, vydezinfikujte a ránu nechte volně dýchat.

3. Modřiny a boule

U tohoto poranění potřebujeme něco ledového. Pokud nemáme přímo chladící sáček nebo led, postačí nám například mražená zelenina. Po přiložení něčeho ledového se přestane v místě úrazu přestane hromadit krev a ani boule a ani modřina se nezvětšovala.

4. Hmyzu

Vosy, čmeláci, včely, sršeň umí pořádně kousnout nebo štípnout. Pokud nás nějaký hmyz poraní, musíme toto místo potřít octem nebo přímo mastí, která je na takové poranění určena. Pokud nám místo začne otékat, musíme vytvořit zábal z octa a cibule, který naneseme na ránu a obalíme igelitem. Pokud se toto stane člověku, který je na hmyzí bodnutí alergický, použijeme dithiaden nrbo okamžitě vyhledáme lékařskou pomoc, než se dostaví větší komplikace.

5. Namožené svaly

Intenzivním pohybem po dlouhém nic moc nedělání si můžeme způsobit namožení svalu. Pokud se Vám toto zranění přihodí, dopřejte si klidový režim a místo, kde Vás sval bolí si masírujte. Pokud Vás postižené místo opravdu extrémně bolí, může být sval dokonce natržený. V tomto případě je potřeba vyhledat lékaře a odbornou pomoc.

6. Tříska

Pokud se nám při práci na zahradě stane, že si zadřeme třísku, musíme ji z postiženého místa vyjmout. Vyjmout lze pomocí pinzety, kterou ji uchopíte a opatrně vytáhnete ven. Tříska může být i velmi hluboko, v tom případě použijeme vydezinfikované nůžky, kterými kůži lehce nastřihneme. Ať vyndáme třísku jakkoliv, musíme následně toto místo vydezinfikovat a případně přelepit náplastí.

7. Puchýře

Puchýř si můžete způsobit na mnoha místech těla. Ať je na jakémkoliv místě, nikdy ho nepropichujte a nepraskejte. Naopak puchýř chraňte, aby nedošlo k prasknutí o nějaký předmět. Pokud puchýř ochráníte, vstřebá se sám. Pokud puchýř praskne musíte toto místo vydezinfikovat a přelepit náplastí.

8. Oko – nečistoty

Poranění oka je velmi nepříjemné. Nikdy si nesmíte do oka sahat holou rukou. Pokud nejde nečistota vyndat ani kosmetickou tyčinkou, pokuste se nečistotu vyplavit očními kapkami. Pokud bude oko hodně podrážděné a nečistota nepůjde z oka vyndat, vyhledejte odborníka, který nečistotu vyndá a následně oko ošetří.

9. Stínka

Stínka vznikne nejčastěji potom, co nehet skřípneme například do dveří nebo do jiného prostoru. Počkejte dokud nehet neodroste a stínka sama nesleze. Pokud je stínka již na konci nehtu odrostlá, můžete ji bezbolestně odloupnout a nehet přelepit náplastí. Pokud skřípnutí bylo tak velké, že stínka je přes celý nehet, který odumírá, vyhledejte lékařskou pomoc.