Okolí ji kritizovalo, že se rozhodla mít dítě, přičemž trpí závažným handicapem. Nyní má radost ze synka!


Tato dívka jménem Sheree Psailová je obrovská bojovnice. Život ji těžce zkouší již od narození. Žádná nemoc si nevybírá a toto je případ i této mladé holčičky, která trpí závažným onemocněním. Ani lékaři nedoufali, jak se jí bude dobře dařit. Snaží se žít normální život, učí se, chodí a taktéž se zamilovala.

Její láskou se stal Chris, kterého také postihl podobný osud- má genetické onemocnění, které mu poškodilo páteř. Jsou sehraní, protože vědí co jeden i druhý prožívá. Všechno to začalo v roce 2015, kdy se vzali. Se svatbou přišly i myšlenky o dětech. Nikdo si nemyslel, že to je dobrý nápad a lékaři už vůbec. První pokus byl smutný a neúspěšný, skončil potratem. Druhé těhotenství probíhalo klidně, bez nějakých velkých problémů.

Arthrogryposis Multiplex Congenita or AMC. AMC is a DIFFability formed at birth, when the female falls pregnant. In A "Normal" pregnancy, a baby has formed all of there body parts, brain etc. Within 9 months. But in other pregnancies, the babies body will be a little delayed in the development process, so when its time for those babies to pop out, their body wasn't given enough time to develop ALL or some body parts properly, in some cases, thats how deformities are explained. ANYWAY… That info above explains me and many others, including Chris, no he doesn't have AMC but he has a severe back injury (from birth) that he has to deal with on a daily basis. AMC CAN be caused by 30% genetics. BUT AMC can just happen, even if you were healthy and doing all the right things, its just the nature of the beast. There are many different severities of AMC, I have the classic case: The way I can describe it, My shoulders only have slight movement, my elbows and knees have weak muscle tissue, so they both only bend a little.  My wrists and ankles are pretty much fused, the tendons are tight in my fingers and toes, so they don't have much flexibility. I may look "Different", but "Different" is better than being the same. When I put my mind to something, I am determined to do it, AND prove you wrong, dreams are there to be followed!!! Doctors told my parents that I wouldn't survive birth and my mum had the choice of abortion, or take pot luck… BOOM! Here I am! Doctors said I'd never be able to walk on my own and were going to chuck me into a wheelchair… I started walking on my own at the age of 5, thanks to my family not giving up on me! I was never supposed to be able to go to mainstream schools… I may have just made it through year 9, but I DID IT! And I did it so people would have to eat their words! Oh and I completed my equivalent to year 12 at TAFE as well. I would have to live with my parents until death parts us, where am I now?  I'm currently living in a small city called Wodonga with my husband Chris, our fur babies AND our baby boy who will be delivered very soon. ??? #ourdifferentreality #arthrogryposis #pregnant #pregnancy #9months #babies

Příspěvek sdílený Our Different REALity (@ourdifferentreality),

Tito mladí manželé se po čase mohli těšit ze svého syna. Narodil se jako zcela zdravé miminko. Všichni jejich rozmlouvali a posuzovali na základě jejich chorob, šance, že by dítě zdědilo jejich onemocnění byla vysoká.

Nejsou na to sami. Mladým rodičům z Austrálie pomáhá při výchově malé ratolesti teta, která za nimi chodí 5krát týdně. Musí jí pomáhat is pěstováním miminka, trpí totiž chorobou, která se nazývá svalovými atrofie, takže ho nedokáže sama vzít na ruce. Což znamená, že její svaly jsou nepohyblivé a ztuhlé, proto v nich nemá sílu. Doktoři tvrdí, že to je úplný zázrak, že dítě donosila.

Výchova malého chlapce je na bedrech celé rodiny a to doslovně. Mladá maminka se nevzdala svého snu a věří, že když se chce, všechno se dá.