Odstranění nepříjemného vrzání a drhnutí dveří


Nepříjemné zvuky, které jsou mnohdy nesnesitelné, obzvláště když se snažíme v noci pohybovat tiše po bytě a nikoho nevzbudit. Mnoho lidí vrzající nebo drhnoucí dveře nijak neřeší a klidně se nechávají dlouhé roky trýznit těmito nepříjemnými zvuky. Odstranění vrzání i drhnutí dveří, je velmi jednoduché a lze to často vyřešit i za pár minut. Jak odstranit vrzání a drhnutí dveří? Odpověď najdete v tomto článku.

Postup

1. Drhnutí

Pokud uslyšíte i klidně jen slabé drhnutí dveří, tak je to obvykle po pořízení koberce, který se tak stal překážkou, o kterou dveře drhnou. Jindy se může jednat o malé posuny podlahy nebo dveří. Drhnutí se zbavíte lehce prostřednictvím distančních kroužků nebo podložek. Koupit je můžete v železářství. Dveře vysaďte z pantů a nasaďte kroužky nebo podložky na čepy pantů. Začněte pouze po jednom kroužku, dokud vrzání úplně nezmizí. Pokud jich na čepy dáte víc, je možné, že by pak dveře neseděly do zárubní.

2. Drhnutí při svěšení

Pokud dveře drhnou a je i okem viditelné, že jsou na jedné straně více svěšené, tak je potřeba přešroubovat panty a svěšení dveří narovnat. Postačí Vám pouze šroubovák nebo imbus.

3. Hlasité drhnutí

Pokud dveře hlasitě drhnou a nepomůže ani přešroubování pantů a nasazení kroužků, tak musíte najít příčinu nerovnosti. Pokud je vada v silném nátěru nebo ve velké nerovnosti povrchu dveří, tak dveře vysaďte a následně je budete muset zbrousit nebo přímo seříznout. Ihned po zbroušení povrch zjemněte drsným papírem a na dané místo naneste slabší nátěr.

4. Slabé vrzání

Jestliže Vám dveře vrzají pouze slabě při otevírání, tak si najděte tuhu z obyčejné tužky a na styčné ploše pantu vytvořte drobnou vrstvu grafitu, která zabrání nepatrnému drhnutí kovových částí.

5. Silnější vrzání

Pokud je vrzání pravidelné, tak použijte silikonový olej na kovové části a důkladně ho aplikujte na celý čep. Aplikovat se smí i minerální olej.

6. Stálé vrzání

Pokud je vrzání intenzivní, tak použijte vazelínu nebo speciální pastu na mazání styčných kovových ploch. Problémy by měly následně přestat.