Úvod ZDRAVÍ Rady O tomto musíte vědět. Co je hlavní příčinou rakoviny prsu?

O tomto musíte vědět. Co je hlavní příčinou rakoviny prsu?


Vše, co potřebujete pro uskutečnění změn, které vás ochrání před rakovinou, jsou znalosti. Tímto vás chceme poprosit, abyste si tyto informace nenechali jen pro sebe, ale abyste se o ně podělili i s jinými ženami v okruhu vašich přátel.

Příčina č.1: Antiperspiranty obsahující hliník

Používání antiperspirantů je pro většinu lidí běžnou denní rutinou, o které příliš nepřemýšlejí. Zde je důvod, proč byste o tom přemýšlet měli. Pokud používáte antiperspirant obsahující hliník, zvyšujete si tím své riziko rakoviny prsu.

rakovina prsu1

 

 
Princip antiperspirantů spočívá v utěsňování, uzavírání a blokování pórů, které vylučují pot v podpaží. No a jejich nejčastější aktivní látkou je právě hliník. To způsobuje nejen zablokování jedné z cest, kterými se vaše tělo detoxikuje (vylučuje toxiny v potu), ale zároveň také zvyšuje obavy, kde tyto kovy nakonec skončí.

Nedávné studie potvrdily souvislost mezi pravidelným používáním antiperspirantů a rakovinou prsu. Riziko se ještě více zvyšuje, pokud se aplikují ihned po oholení podpaží. Kdysi byly deodoranty, ve srovnání s antiperspiranty, považovány za bezpečnější. Dnes už ani to neplatí.

Několik studií totiž potvrdilo asociaci parabenů, nacházejících se v deodorantech, s rakovinou prsu. Při pitvě jedné ženy umírající na rakovinu se ukázalo, že její tkáně obsahovaly velké množství těchto konzervačních látek.

rakovina prsu2

 

 
Příčina č.2: Nadměrné používání podprsenek

Mnozí lékaři a výzkumníci poukazují na to, že nošení těsné podprsenky brání pohybu lymfy, což může přispívat ke vzniku rakoviny prsu. Důvod je ten, že zablokována lymfa neodvádí z těla nečistoty, kterým bylo vaše tělo během dne vystaveny.

Hliník uvedený výše, je jedním z potenciálních toxinů, které se mohou nahromadit v lymfatickém systému, pokud je jeho činnost narušena. Existuje několik solidních studií o rakovině a nošení podprsenek.

rakovina prsu3

 

 
Mezi nimi vyniká jedna, kterou provedli antropoložky Sydney Singerová a Soma Grismaijerová, autorky knihy Móda si to žádá (Dressed to kill, The Link Between Breast Cancer and Bras). Studie na vzorku 4000 žen zjistila, že ty ženy, které podprsenky nenosí, mají riziko rakoviny prsu mnohem nižší než ty, které je nosí.

Dále zjistili následující fakta:

ženy, které nosily podprsenky 24 hodin denně, měli šanci 3 ze 4 (tedy 75% riziko) onemocnění rakovinou prsu
ženy, které nosily podprsenku více než 12 hodin denně, avšak ne do postele, měli riziko 1 ku 7 (14%)
ženy, které nosily podprsenku méně než 12 hodin denně, měli riziko onemocnění 1 ke 52 (1,9%)
ženy, které nosily podprsenku zřídka nebo nikdy, měli riziko onemocnění rakovinou prsu pouze 1 ke 168 (0,6%)
Když bychom tedy porovnali ženy, které nosily podprsenku stále a ty, které ji nenosili vůbec nebo jen zřídka, rozdíl v riziku byl až 125 násobný!

Pro srovnání – na základě této studie, je souvislost mezi rakovinou prsu a nošením podprsenky 3 krát vyšší, než souvislost mezi rakovinou a kouřením. Není pak nehoráznost, že zatímco na krabičkách cigaret jsou znázorňována varování o rakovině, na štítcích k podprsenkám není vůbec nic?

Uvedená studie sice nekontrolovala možný dopad jiných faktorů, které by mohly její výsledky zkreslit, avšak jiné studie dospěly k podobným závěrům. Například skupina japonských vědců zjistila, že nošení podprsenky může snížit hladinu melatoninu až o 60%. Ten je nezbytný pro regulaci spánkového cyklu. Mnohé další studie pak potvrdily, že melatonin má i protirakovinný účinek.

závěr
Nenechávejte si toto jen pro sebe a podělte se o to s kamarádkami. Nikdy nevíte, koho můžete zachránit. Pro více zajímavých článků si můžete lajknout i naší Facebookovou stránku.
loading...

Kam dál?