O tomto by měl vědět každý, kdo se v tomto období chystá na očkování proti chřipce, nebo už byl a nebo jí překonal


Zvěsti o škodlivosti nebo neškodlivosti očkování obecně se šíří stále a lidé se dělí na dva tábory – zastánce očkování a protivníků očkování. Jak je to ale opravdu a v čem je očkování škodlivé? Pokud jste se dali očkovat proti chřipce a měli jste po očkování nežádoucí reakce, nebo jste se cítili špatně, bylo to proto, že můžete být alergici.Chřipka je závažné onemocnění, které by člověka nemělo postihnout častěji než dvakrát do roka. Má spíše sezónní charakter a proto se proti ní chráníme zejména v období jara a podzimu. Někdo užívá více vitamínu C a někdo se jde dát povinně očkovat. Pokud ji člověk dostane, mohou nastat komplikace, ale zejména tehdy, když nedodržuje základní pravidla léčby. Hlavně odpočinek a hodně tekutin.

Kontroverzní

Každá nová vakcína by měla obsahovat loňský virus chřipky, protože vědci stále nevědí odhadnout, jak to asi bude vypadat o rok, jaký bude virus silný a jak bude na lidi účinkovat. Proto pracují s tím co mají, tedy s tím „nejčerstvějším“. S očkováním se pojí riziko onemocnění krátce po vpíchnutí, ale také se s ním nemusí spojovat vůbec nic. Vždy je to hop nebo trop.


Problém však může nastat, pokud jste alergik na vejce. K tomu, aby se virus zachoval živý a nepoškozené, vytvářejí vědci živné médium na bázi bílkovin z kuřecích vajec. Pro alergiky jde o vážnou věc, se kterou vás nikdo nemusí seznámit. Platí to i na inaktivované vakcíny, které obsahují rovněž vaječný protein. Nejnovější přišly zprávy o tom, že s očkováním proti chřipce se stupňuje i riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Je to však opravdu tak, nebo jde jen o další útok ze strany oponentů očkování?

U nás na Slovensku nejsou evidovány případy, kdy by byly nahlášeny vážné komplikace po očkování proti chřipce. Ve světě jsou statistiky trochu jiné, ale zároveň i podmínky. Proto není důvod k obavám. Myslíme si, že je ale důležité, aby lidé věděli io možných rizicích.


Proto si dejte pozor, pokud se chcete dát očkovat proti chřipce a trpíte některým z těchto onemocnění:

Alergická reakce na předchozí vakcíny

Alergie na vejce

Aktuálně probíhající onemocnění jakéhokoliv charakteru s horečkou, rýmou, či respiračními příznaky

astma

Srdeční selhání, hypertenze I. a II. stupně

Jakékoliv onemocnění ledvin a nadledvinek

Onemocnění nervového systému

Chronická onemocnění plic nebo dýchacích cest

Poruchy krve

Onemocnění endokrinního systému

Jaké jsou vaše zkušenosti s očkováním? Jste zásadně pro nebo zásadně proti? Vašim názorům a zkušenostem se potěšíme v komentářích.