Nové metody úklidu z Japonska. Budete mít pořádek v domácnosti, v práci i v hlavě


Marie Kondo je profesionální poradkyní na pořádek a zároveň autorkou bestselleru s názvem „Kouzelné úklid“. Japonské triky obnoví pořádek u vás doma i ve vašem životě.

Její metody jsou opravdu kouzelné a lidé, kteří vyzkoušeli její rady zůstali překvapeni, když zjistili, kolik zbytečných věcí si nahromadily ve svých domovech. Také si uvědomili, že by se neměly obklopovat lidmi, kteří si nezaslouží jejich pozornost a měli by přehodnotit své přátelství či vztahy.

Nabízíme vám pár tipů od této skvělé ženy, která svou zanícenou prací pomohla nejednomu člověku.

Zbavte se věcí, které vás již netěší

poradek1

 

 
Podle Marie Kondo se všechny věci dělí na ty, které nám přinášejí užitek a ty, které nás obšťastňují svou přítomností. Proto bychom se měli okamžitě zbavit všech věcí, které vám již nepřinášejí radost.

Nečekejte na předvánoční úklid

Marie důrazně nedoporučuje, abyste takové úklid začali až tehdy, když se vám doma všechno nahromadí a vy se už nebudete mít ani kam pohnout. Místo toho vám Marie radí, jak si předem naplánovat úklid, kdy si na každý pokoj vyhradíte čas 20 minut. Například, dnes si uklidíte parapetu pod oknem a zítra se vrhnete na oblečení ve skříni. Tímto způsobem si nebudete muset kazit slunečný víkend velkým úklidem.

Ušetřete si místo ve skříni

poradek2

 

 
Marie je přesvědčena, že čím více máte volného prostoru na ukládání věcí, tím méně ho víte využít ekonomicky a proto máte ještě větší nepořádek. Měli byste se tedy zbavit neskladných skříní a opatřit si spíše přenosné poličky nebo regály. Oblečení, které lze uložit bez zavěšení na věšák, byste měli odkládat do krabic a ostatní věci srolovat (například ponožky atd).

Věšte si oblečení podle barev a typu

poradek5

 

 
Známá poradkyně si myslí, že tak jako lidé, i oblečení se cítí lépe ve známé společnosti. Doporučuje, abyste si věšeli věci z levé strany, počínaje s oblečením na zimu.

Rozdělte si zásuvky

poradek6

 

 
Pro lepší přehled uskladněných věcí si pořiďte šikovné děliče, pomocí kterých si ochráníte kuchyňské nářadí, bižuterii a různé jiné drobnosti.

Postarejte se o své dokumenty

poradek3

 

 
Stejně jako mnoho Japonců, i Marie je laskavá k přírodě a proto namísto množství papírů využívá elektronické výdobytky moderní doby.

Udržujte pořádek

poradek4

Marie věří, že čistý a uklizený domov není jen o kráse a pohodlí. Správné umístění věcí dokáže přímo ovlivňovat život lidí. Nepořádek může kromě vaší práce ovlivnit i váš osobní život. Už jen obyčejný špinavý talíř dokáže vyvolat hádku nebo menší skandál.

Věříme, že i vy si ve svém životě dokážete vytvořit řád, teplo domova a pohodlí, které tak potřebujete!