Nikdy jsem nevěděla, jak obnovit barvy na mém oblečení nebo jak správně odstranit žmolky. Pak mi moje babička dala těchto 8 skvělých rad


Moje babička mi vždycky říkala, že jsem tvrdohlavá. A také jsem i byla. Když jsem byla mladší, chtěla jsem svou domácnost vést podle svých představ. A dělala jsem to tak. Až později jsem pochopila, co myslela moje babička těmi svými zastaralými radami.

Oblečení třeba prát obrácené naruby

Většina z nás hodí oblečení do pračky tak, jak ho chytí. Až dokud na jednom kousku nezjistíme, že náš způsob není správný a oblečení se ničí. Praní naruby přináší tolik výhod! Oblečení je méně zničené, čistší a pokud se na něm náhodou vyskytnou fleky z přebytečného pracího prášku, nic se nestane. A babička měla pravdu. Protože babička už tehdy věděla, že praní naruby bude chránit všechny ohrožené záplaty, pásky, nálepky nebo jiné detaily na vnější straně oblečení. A navíc, oblečení bledne výrazně pomaleji než dříve.

obleceni barvy1

 

 
Vše, co má zipy a tkaničky, je nebezpečné

Ano, nebezpečné pro pračku a i pro oblečení. Do té doby jsem prala džíny se staženým zipem, až se mi jednou zasekly, pračka začala rachotit, nebýt duchapřítomnosti mého manžela, byla by snad vybuchla a navíc – několik kousků mi ostrý zip roztrhal. Od té doby zipy vytahuji a šňůrky vážeme. Přesně jak mi říkala moje babička.

obleceni barvy2

 

 
Nešťastné žmolky odstraní žiletka

Naše babičky pravděpodobně neznali žiletky, zato znali břitvy. A také ani nevěděli o odžmolkovávačích. Pokud náhodou nemáte odžmolkovávač, vezměte si žiletku na jedno použití a opatrně jí přejíždějte po oblečení nebo tkanině, kde jsou nepěkné a život znepříjemňující žmolky. Dole půjdou snadno, ale dejte si pozor, abyste si z oblečení omylem nenadělali výbavu na rockový festival.
Obnovit vybledlé barvy nikdy nebylo jednodušší

Tónování a odcházení původních barev je běžná věc zejména u oblečení, které často nosíval a tak i často pereme. A ještě horší je to u černé. Od toho je snadná pomoc. Stačí barvivo, voda a gumové rukavice. A věděli to už i naše babičky, přestože v minulosti pravděpodobně nepoužívali chemikálie, ale ekologičtější barviva. Viz videonávod, jak na to! 

 
Obnovujte šatstvo lepidlem

Už babičky věděli, že zašívání se nevyplácí vždy. Ta moje mě naučila, že když nechci vyhodit tričko, které má roztřepený výstřih, třeba si koupit pěkný lem a jednoduše ho tam nalepit. A tričko opět nabude svou původní hodnotu. Videonávod vám ukáže, jaké je to jednoduché.


Na nechtěné očka třeba použít jehlu

Stále častěji se mi stává, že prsten mi udělá do svetru očko. Kdysi jsem to řešila tak, že jsem svetr prostě přestala nosit ven a nechala jsem si ho jako domácí oblečení. Takovou nešetrnost by mi babička neodpustila. Pochopila jsem to, když mi moje máma ukázala, jak chybu opravit tak, aby byl svetr stále nositelný. A nenaučil ji to nikdo jiný, než moje babička. Video vám ukáže, že to vůbec není těžké. 

 
Nepříjemný zápach už nikdy nezůstane ve vašich věcech i po praní

Znáte to. Když se muž v zahradě zpotí tak, že to nevyperete ani na potřetí. Někteří lidé mají prostě pot silnější než je prací prostředek a horká voda. Tomu je však konec. Kdysi lidé pracovali mnohem tvrději než dnes a přesto jim věci po vyprání nesmrdělo. A čím to bylo? Babiččiným malým zázrakem – octem! Předeperte příliš zapáchající oblečení ve studené vodě smíchané s šálkem octa a pak ho spolu s ostatními věcmi hoďte do praní. Po zápachu nebude ani stopy.

obleceni barvy3

 

 
Na závěr zásada, kterou bychom si měli osvojit všichni

Po příchodu domů třeba oblečení jednoduše svléknout a dát ho na místo, kam patří. Oblečení se ničí i tím, že v něm pobíháme po domě a myjeme, luxujeme nebo se válíme před televizorem. Ničí se materiál, oblečení se krčí a vsakuje pot, i když máme pocit, že se nepotíme. To vše jsou věci, které našim věcem ubírají na životnosti. A proto nás babičky nutili převlékat do tepláků a nepobíhat po pískovišti v sukni.

obleceni barvy4