Navždy jsem ztratila své dítě díky chybě na sociální síti! Na toto si dávejte obrovský pozor!


Sociální sítě se u většiny lidí staly každodenní záležitostí.

Můžete komunikovat se svými blízkými i když se nacházejí na druhé straně světa a dozvíte se řadu užitečných informací. Někdy však dojde k chybě v systému a mnoho uživatelů za to zaplatí tím nejcennějším – bezpečností svých dětí.

Internet a děti nejsou vždy nebo téměř nikdy, dobrou kombinací. Rodiče přispívají na sociální sítě fotografiemi nebo videozáznamy svých dětí. Na jedné straně je to milé, dojemné a někdy i zábavné, ale na druhé straně, se mohou tyto fotografie či videa dostat do hledáčku zákeřných lidí. Vždy je nebezpečné, zveřejňovat jakékoliv fotografie z vašeho soukromého života, ať už jde o vaše potomky nebo ne.

dite-socialni-site1

Tyto situace se stávají velmi často: vaše dítě bude mít narozeniny, pěkně ho obléknete, upravíte a vyfotíte si ho na svůj telefon. S největší pravděpodobností tuto fotografii zveřejníte i na sociální síti s vašimi přáteli a rodinou.

dite-socialni-site2

 

 
V internetovém světě se však nacházejí i lidé s duševními či jinými poruchami, kteří mohou fotky vašich děti použít jako pomůcku ve svých erotických fantaziích. Najít a potrestat jejich je skoro nemožné.

Každým dnem se na internetu zvyšuje popularita v hrozném trendu – Digitální Únos. Jde o úmyslnou krádež dětských fotografií ze sociálních sítí a jejich následné použití, jako své vlastní.

Například na Instagram si někteří lidé vytvářejí profily, vezmou si obrázky cizích dětí a prezentují se, že jsou někdo úplně jiný. Můžete je najít pod hashtag #babyrp, #adoptionrp a #orphanrp. Pokud si vyhledáte tyto odkazy, najdete stovky tisíc obrázků usměvavých dětí, kde o nich píší kolik mají let, kdo je jejich máma a táta, kde se hrají, co mají rádi a to není všechno. Určitě by nebylo příjemné vidět tam své dítě.

dite-socialni-site3

 

 
Podvodníci jsou schopni zajít i dál. Vytvoří si profil se jménem dítěte nebo jeho fotografii šíří na různých portálech s nadpisy jako: „Jsem nešťastný sirotek“, „Mým snem je najít milující rodinu“. Pak se na základě fotografií objevují komentáře potencionálních adoptivních rodičů, kteří svou identitu také jen předstírají.

 

 
Když se najde někdo, kdo by se ho ujal a zaplatil by za to, začne se po dítěti pátrání. Není to až tak složité, protože rodiče na fotografiích často označují místo, kde byla vytvořena nebo kam se s děťátkem chystají. Je to skutečně děsivé a může se to stát leckdy, vy se podíváte ven oknem nebo půjdete do školy a už ho nenajdete.

dite-socialni-site4

Jak se vyhnout nebezpečí?

Snažte se nezveřejňovat fotky dětí na sociálních sítích nebo to dělejte jen minimálně. Platí to zejména u obrázků, kde jsou děti bez oblečení (při koupání, kojení a podobně).
Nepovolte cizím osobám přístup na váš účet a hlavně k fotografiím. Sdílejte je raději se svými blízkými v soukromých zprávách nebo na jiném chráněném portálu (např. E-mail).

dite-socialni-site5

Pokud se toho nechcete vzdát, dělejte to alespoň s rozumem. Neopisujte fotografie do podrobností, neukazujte na nich, kde se vaše děti obvykle hrají nebo kam chodí do školy a kam často chodí ve volném čase.
Před zveřejněním si na fotografii vodoznak. Vytvoříte jejich pomocí editoru fotografií nebo s aplikací ve vašem smartphonu.
Poproste vaši rodinu či přátele, aby tyto fotografie s nikým nesdíleli bez vašeho svolení.
To, co je nyní milé a rozkošné, může být v budoucnu pro dítě nepříjemné. Dávejte si na to pozor, někdy se to zkomplikuje tak, že už své dítě nikdy neuvidíte.

Sdílejte tyto důležité informace s vašimi přáteli a rodinnými příslušníky!