Návod: Poprosila jsem manžela, aby trochu zvelebil naši zahradu kolem domu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že vyrobí něco tak úžasného!


Neexistuje nic příjemnější než večerní posedávání při praskajícím ohýnku ve vlastní zahradě. Ať už si při ohni grilujete nebo jen relaxujete s přáteli při sklence vína, vězte, že přesně ohnisko je místo, které lidi spojuje. A to už od nepaměti. K příjemnému večeru u ohně však třeba také příjemné sezení.

lavicka zahrada1

 

 
V tomto článku najdete podrobný návod, jak si takové sezení při ohnisku vyrobit. Navíc – není to nic složitého. Celá „stavba“ vám zabere nanejvýš dva dny. Plán stavby si můžete upravit podle toho, jaký máte prostor a jaké jsou vaše potřeby či představy o pěkném domácím ohnisku. Proto nebudeme uvádět konkrétní rozměry. Každý si rozměr přizpůsobí podle sebe. Tento článek je především průvodcem, jak si postavit v zahrádce něco hezkého, oku lahodícího a zároveň ideální pro rodinné setkání.

Co budete potřebovat:

ošetřené řezivo – 1ks přibližně 6m dlouhý určený k sezení, 4 ks určeny jako nohy, 2 ks také přibližně 6m dlouhé určené k orámování

tenčí dřevěné desky, které budou sloužit jako spoje

vnější šrouby + vnější tahové šrouby

barvu na dřevo, ideálně i s ošetřením proti červotočem

cirkulárku

metr

vrtačku

tužku

Postup výroby:

# 1 V první řadě si udělejte náčrt toho, jak by mělo vaše zahradní ohniště se sezením vypadat. Podle návrhu si vyskládejte kostru lavičky. Potom rozřízněte všechny díly rámu dle vašeho náčrtu a pomocí šroubů jejich Pospojujte do pevné konstrukce.

lavicka zahrada2

 

 
lavicka zahrada3

lavicka zahrada4

 

 
# 2 Poté, co jste rám dokončili, obraťte jej naopak a začněte montovat nohy. Nezapomeňte, že nohy musí být pevné. K dřevěné kostře je můžete připojovat svisle nebo ze šikma. Šrouby dávejte vždy z vnitřní části, aby jejich povětrnostní podmínky zbytečně nepoškodili.

lavicka zahrada5

lavicka zahrada6

 

 
lavicka zahrada7

# 3 Postavte lavici na nohy. V případě, že jste se rozhodli pro zakřivenou lavici s opěradlem, připravte si dřeva, které připevníte k sedací části a budou tvořit opěrku. Pokud jste se rozhodli pouze pro lavici bez opěradla, můžete rovnou začít s privŕtavaním delších latěk, které budou sloužit jako sedadlo. Pokud máte i opěradlo, udělejte totéž, co při sedadle, viz. foto.

lavicka zahrada8

 

 
lavicka zahrada9

lavicka zahrada10

lavicka zahrada11

 

 
lavicka zahrada12

lavicka zahrada13

 

 
# 4 Lavička je téměř hotová. Nyní vám zbývá už jen natřít ji a přinést veselé polštáře. Večírek při ohni se může začít!

lavicka zahrada14

lavicka zahrada15

 

 
lavicka zahrada16

lavicka zahrada17

Dejte nám vědět, jak vypadají ohniště ve vaší zahradě a zda byste i vy přivítali změnu.