Úvod DŮM A ZAHRADA Dům Muž si svépomocí dokázal postavit krásnou chaloupku, na kterou neutratil více než...

Muž si svépomocí dokázal postavit krásnou chaloupku, na kterou neutratil více než 6750 Kč


Někteří lidé jsou ohromně vynalézaví a svou šikovností dokáží vytvořit úžasné věci. Jedním z příkladů je i tento skromný domek, který svým vzezřením připomíná pohádkovou chaloupku. V tomto případě však nejde ani tak o vzhled, ale o způsob jeho stavění.

Tuto chaloupku postavil devětapadesátiletý bývalý učitel umění, Michael Buck. Je známý tím, že nikdy velmi nepreferoval moderní technologie či design. Měl zcela jiné zájmy – a to péče o zahradu, pěstování různých plodin a rostlin. Jeho velkým snem od dětství bylo si vlastnoručně postavit domeček z materiálů, které nabízí jen příroda. Řídil se starověkou stavbařskou technikou.

dum-levny1

 

 
Asi byste na první pohled neřekli, že tento malebný domek je vyroben pouze z recyklovaných a přírodních materiálů jako je hlína, sláma, bahno, dřevo, či rákosí. Podlahové desky našel Michael na skládce a skleněné okna jsou z čelního skla starého nepoužitelného náklaďáku. Střechu zhotovil z obrovských svazků rákosu, které sám nesl na zádech a stěnu tvoří bahenní-slaměná směs, která je zároveň dostačující izolací.

dum-levny2

 

 

I když Michael nezavedl do domu elektřinu, nechybí mu funkční kuchyň ani jídelna. Mělká šachta perfektně slouží jako lednice a voda mu teče přímo z nedalekého pramene. Je celý vytápěn krbem a vešla se sem dokonce i patrová postel. Domek je kompletně obyvatelný a sám Michael v něm přebýval poslední dva roky, nyní ho však pronajímá ženě, která pracuje na mléčné farmě. Nájemné mu tedy splácí čerstvým mlékem.

dum-levny3

 

 
Michael chtěl tedy jasně poukázat, že bydlení se dá opravdu vyřešit jinak, než platit obrovské sumy peněz či splácet hypotéky. Tato možnost zahrnuje ekologické a skromné ​​bydlení, ale největším plusem této stavby však je to, že celkové náklady Michaela vyšli kolem 250 €, což jistě překryje všechny nevýhody.

dum-levny4