Moje sousedka měla v zahradě magnólie, které byly obsypané květy? Recept na pohádkovou zahradu je jednodušší, než jste si zřejmě mysleli!


Magnólie s jejím dramaticky krásnými květy strhává na sebe pohledy všech kolemjdoucích. Přitahuje pozornost dokonce i lidí, jejichž zahrady, květiny či rostlinstvo nijak nezajímá. To však nikoho nepřekvapuje, vždyť magnolie je jedním z nejkrásnějších stromů, jaké na jaře v ulicích a zahradách můžeme vídat. Jak je mít co nejkrásnější? Dozvíte se v tomto článku.

magnolie1

 

 
Strom magnólie je během kvetení takříkajíc huňatý. Zdravé a krásné magnólie jsou doslova obsypané květy. K tomu, aby byly takové působivé, však potřebují patřičné podmínky. Profesionální zahradníci se shodují v tom, že základ úspěchu je už při výsadbě.

Rozumná koupě

V první řadě je důležité vědět, že ne všechny druhy magnólií vydrží Slovenské zimu. I když se možná zdá, že bývá z roku na rok mírnější, ještě to neznamená, že se jim u nás bude odrazu dařit. Nepodlehněte tlaku prodejců, kteří na sezónní zahradní veletrhy nosí různé druhy magnólií a předbíhají se v tom, kdo bude mít hezčí druhy. Některé druhy vám totiž udělají akorát tak průvan v peněžence. Radost v zahradě však odejde s příchodem první zimy.

magnolie2

 

 
Až 120 druhů

Mezi 120 druhy magnólií patří k nejznámějším japonské magnólie a hybridní magnólie. U nás však přežijí mrazy a zároveň se i nejlépe daří druhům Magnolia Ashe a Magnolia soulangeana. Vybírejte si proto vždy jeden z těchto druhů. Předejdete zbytečnému zklamání z vymrzlého, ale zato drahého stromu.

magnolie3

Kterou koupit?

Největší pravděpodobnost přežití cizokrajného stromu je tehdy, když si koupíte Magnolia ještě v sazenicích, případně jako mladý stromek. V případě, že kupujete stromek, dbejte na to, aby měl viditelných alespoň pár puků. To je záruka, že strom je již dostatečně životaschopný a s největší pravděpodobností přežije.

Magnolie by se měla zpravidla vysazovat na podzim, ne kdykoliv během roku. Ani jaro není velmi vhodným ročním obdobím. Odborníci upozorňují, že i přesto ji mnoho lidí vysazuje právě teď, v dubnu. Ideální čas na to, abyste Magnolia dali do země, je ale polovina října.

magnolie4

 

 
Magnólia preferuje místa, která jsou dobře chráněné před větrem. Nesnese vápenaté půdy a rychle v nich odumře. Nejlepším místem pro Magnolia je tzv. světlý polostín v blízkosti plotu nebo živého plotu.

Při volbě místa pro strom musíte dbát i na to, aby byla země dostatečně hluboká, tedy aby se pod vrstvou půdy nenacházel starý beton nebo kameny. Jámu byste měli vykopat minimálně trojnásobně větší než je kořenový systém vašeho stromečku. Při ukládání do jámy je důležité nalít jí hodně vody a přidat i kvalitní kompost. Nezapomeňte půdu pohnojit i svrchu. Vytvořte kolem stromu malý žlábek, abyste mohli bez obav lít vodu přímo ke kmeni a nestékala vám mimo. Magnólia potřebuje v prvních letech dostatek vláhy, jinak se může snadno stát, že mladý stromek prostě vyschne.

magnolie5

Dejte nám vědět, jaké finty máte na své magnólie vy a pošlete i fotky vašich krásných stromů.