Moje koupelna nebyla nikdy tak čistá, jak bych chtěla. Pak jsem objevila těchto 12 triků, jak dosáhnout nejčistšího vzhledu zašlých ale i zamaštěných a…


Čistá domácnost je více než sto pochval na adresu hospodyně. Všechny milujeme ten pocit, když se v sobotu podvečer vykulíme celkem vyčerpány, ale zato s dobrým pocitem, že v našem bytě by se dalo všechny olizovat. Čistota, půl života. Ne nadarmo se říká, že lidé žijící v čistém domácím prostředí mají život hezčí a dokážou být vděčnější.

Ne každý kout se však dá vyčistit tak snadno, rychle a efektivně jen s těmi prostředky, které doma máme. Triky, které vám dnes ukážeme, dokáží dát do pořádku i tu nejošklivější špínu. Mějte pohádkově čistý dům a zdravou a šťastnou rodinu!

Zašlá konvice

Konvice, která je zašlá tak zevnitř, tak zvenčí, je absolutní hrůza. Dosud jsme znali čištění konvice pouze s octem zevnitř. Tímto způsobem však zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nalijte do konvice v poměru 1: 1 vodu a ocet a nechte ji sevřít. Nechte vychladit a zapněte opět. Když postup zopakujete potřetí a konvice bude zevnitř už celkem čistá, octovou vodu ještě nevylévejte, ale jemným hadříkem ní přejděte konvici i zvenku. Dbejte, aby byla voda ještě teplá. Vše zašlé bude zaraz pryč.

cistota rady1

 

 
Pekáč jako nový

 

Smíchejte jedlou sodu se solí ve stejném poměru a udělejte středně hustou kašičku. Potřete pekáč a nechte chvíli působit. Pak vše otřete hadříkem a pekáč bude jako nový!

cistota rady2

Třpytivé baterie

Vodovodní baterie je kamenem úrazu v každé domácnosti. Nevyhneme se tomu, aby zacházela vodním kamenem. Jedině, že bychom ji čistili den co den chemickým prostředkem. Pokud však chcete, aby vaše baterie zůstala lesklá i déle než jeden den, vyleštěte ji po vyčištění voskovým papírem. Takto vydrží lesklá a třpytivá i několik dní a vodní kámen se na ní začne objevovat po mnohem delším čase.

cistota rady3

 

 
Dokonale čistá trouba

Nerezová trouba bude zvenku vypadat jako nová, pokud ji vyleštíte trochou sody rozpuštěné v olivovém oleji. Capancov a otisků prstů se zbavíte i na celý týden.
cistota rady4

Zašlé šálky

I vy máte několik hrnků, které jsou na dně, nebo v rýhách zašlé od kávy či tmavého čaje? Žádný problém. Smíchejte ocet a vodu v poměru 1: 1 a šálek směsí zalijeme až po vrch. Nechte působit přibližně 1 hodinu a následně vydrhněte kuchyňskou houbičkou s drapľavejším povrchem. Hrnky budou jako nové.
cistota rady5

 

 
Toto že je deska na válení?

Každý, kdo peče, ví, že udržet desku na válení těsta čistou je hotové umění. Abyste ji po čase zbavili mastnoty a nečistot, vyložte ji pečícím papírem a ten pořádně posypte solí. Potom zapněte žehličku na nejvyšší teplotu a přejíždějte ní po osolené papíře minimálně 1 minutu. Po špíně na desce nebude ani stopy.

cistota rady6

Bílá vana

Zatímco je nová, ani není vidět, že by se znečišťovány. Vana je však velký lhář, protože znečišťuje se tak pomalu a nenápadně, že si to nikdy nevšimnete. Vaši pozornost vzbudí až když je už pozdě. Ale i na to je lék. Naplňte večer vanu horkou vodou a vysypte do ní alespoň 3 balíčky kyseliny citrónové. Nechte ji ve vodě působit do rána a pak ji jednoduše vypusťte.

cistota rady7

 

 
Nepříjemné pachy

Domácí mazlíčci dokáží dát množství lásky, ale i množství starostí. Jejich věrnost však daleko převyšuje nedostatky spojené se zvířecím zápachem a o to více, pokud si s nimi umíme poradit. Zbavte svou pohovku zápachu po vašem pejskovi tím, že ve dvou polévkových lžících vody rozpustíte polévkovou lžíci sody a 10 kapek levandulového oleje. Nalijte směs do rozstřikovače a stříkejte. O pachu odrazu nebude nikdo vědět.

cistota rady8

Čisté kuchyňské houbičky

V plastové nádobce smíchejte 2 polévkové lžíce vody a 2 polévkové lžíce soli. Ponechte v nich kuchyňské houbičky přes noc a do rána jsou jako nové. Kuchyňskou houbičku tak nemusíte vyhazovat, jakmile se zašpiní.

cistota rady9

 

 
Dokonalý nerezový dřez

Odřízněte polovinu citronu a na dužinu nasypte sůl. Pořádně potřete po dřezu a bude zářit, jako kdybyste ho právě přinesli z obchodu. Perfektní!

cistota rady10

Připálený tuk?

Připálený tuk už potrápil každého kuchaře, ale nedá se nic dělat, vaření se aniž nejednou neobejde. Abyste se nemuseli trápit nevábně působícími pánvemi a hrnci, posolte hrnce obyčejnou kuchyňskou solí a na ni nejlepší rozprašovačem rozstriekajte vodu. Nechte působit 15 minut a hrnce budou rázem čisté.

cistota rady11

 

 
Zašlý křišťál

Křišťálové sklenice jsou stále v mnoha rodinách považovány za velkou hodnotu. Pokud je již máte zašlé a těžko se dostat do všech jejich spár, vykoupejte jejich octem a potom opět omyjte. Všechny nečistoty zmizí a tak poháry nezůstanou už jen ve vitrínách.

cistota rady12