Mé kamarádce před očima umírala její orchidej. Řekla jsem jí o triku, který jí ji zachránil a krásně rozkvetla


Každý, kdo si už doma pěstoval orchideu, čelil problému shnilých kořenů a zničených listů. Nejednou jsme kvůli tomu museli orchideu vyhodit. Řekněme si pravdu, pěstování těchto květin není vůbec jednoduchá záležitost. V případě nesprávné péče mohou onemocnět, ztratit listy a části kořenového systému. Nachlazení, průvan, přehřátí, příliš mnoho vody nebo dlouhý pobyt na slunci či ve stínu může vést k tomu, že vám celá rostlina odkvete.

Co však dělat v případě, že dodržujete všechna pravidla pěstování, ale orchidej přesto chřadne před očima?


Prozradíme vám metodu, se kterou oživíte orchideu iv tom případě, že bude mít uvadlé listy a odumřelé kořeny!

Chcete-li zjistit stav kořenů, opatrně roztočte rostlinu do různých směrů. Pokud květ sedí pevně v substrátu – kořenový systém je mírně dehydratovaný kvůli nedostatečnému zalévání a je čas ho znovu oživit. Vezměte tedy vázu z okna a nechte květ odstát po dobu 40 minut. Potom vázu vložte do nádoby s vodou na 1 hodinu (teplota vody by měla být 30-40 stupňů). Tento čas bude stačit na to, aby se kořeny nasákly vlhkostí a staly se tak pružnějšími.


Pomocí sprchy kompletně opláchněte rostlinu teplou vodou – vyhněte se vlhkosti na stonku květů. Počkejte 20 minut, dokud přebytečná voda postupně steče. Pomocí servítky osušte listy a kořeny stonky. Vložte květináč na dobře osvětlené místě a ujistěte se, že teplota není nižší než 18-25 stupňů.

Pokud jste během hýbání s rostlinou pocítili, že se v květináči drží jen velmi slabě a houpe se do různých směrů, vyjměte ji z květináče zjistěte stav jejího kořenového systému. Kořeny, které mají trhliny už v základu nebo jsou shnilé, by měly být odstraněny. Vybledlých listů se dotýkat nemusíte, o jejich odstranění se postará samotná příroda. Abyste se zbavili nemocných kořenů, je třeba dezinfikovat nůžky antiseptikem a pak se úplně zbavit vysušené části.


Nyní je nutné tyto seříznuté části ošetřit aktivním uhlím. Z tohoto důvodu si rozdrťte v misce 2 absorpční tablety.

Odstraňte z rostliny poškozené části a zdravý zbytek potřete uhlím. Vložte je do květináče. Tím pádem se rána na rostlině zatáhne a pokud je ve stádiu růstu, bude schopna vytvořit si chybějící kořenový systém.


Listy obnovené rostliny by měly potřít roztokem kyseliny jantarové 1x během 10 dní.