Úvod ZE ŽIVOTA Novinky Máte tajnou milenku? Podle občanského zákoníku oní musíte říct manželce!

Máte tajnou milenku? Podle občanského zákoníku oní musíte říct manželce!


Tento příklad přesně ukazuje jak absurdní jsou naše zákony!

Na právníka se totiž obrátila žena z Pardubic, která chce před soudem ze svého manžela vymámit, jaké úmysly má do budoucna se svou milenkou! Asi 40letá žena o manželových záletech sice ví, nic víc než občasnou nevěru mu ale nehodlá tolerovat.

A zdá se, že podle nového občanského zákoníku má na tyto informace skutečně právo! Říkejme jí třeba paní Adéla. Za svého muže je provdaná 12 let a byť se to někomu může zdát podivné, toleruje mu milenku – tedy pokud se vždy po milostných hrátkách vrátí domů k rodině. Jenže další plány a třeba i zaječí úmysly jí manžel odmítl prozradit a tak se obrátila na právníka! „Ta klientka se chce žalobou u soudu domoci toho, že manžel by měl soudem uloženu povinnost informovat ji o svých záletech a jiných budoucích plánech a úmyslech,“ vysvětluje právník Libor Malý.

Tedy zda se náhodou nechce za milenkou odstěhovat a založit s ní rodinu. Podle nového občanského zákoníku má totiž i na tyhle informace právo! „Od 1. ledna je ustanovena povinnost mezi manžely, informovat se o všech úmyslech, které by mohly ovlivnit chod manželství,“ potvrzuje právník Libor Malý.

„Já se domnívám, že míra sdílnosti v mezilidských vztazích není vynutitelná. Jestli o sobě vědí, tak by si to mohli vyříkat všichni tři, nebo alespoň ty dvě ženy spolu. To pak ale většinou dopadne tak, že ten chlap z toho pak vyjde jako pěkný vůl,“ radí psycholog Jan Lašek a právník Malý mu dává za pravdu: „To je věc, která podle mě nemá v zákoníku co dělat a v budoucnu přinese řadu soudních sporů,“ tuší právník. A podle jeho kolegů zcela zbytečných sporů. Když si totiž dva lidé nerozumí, žádný zákon jim nepomůže.
Kam dál?