Úvod ZE ŽIVOTA Pokusy Lobotomie: jeden z nejvíc brutálních terapeutických zásahů, který byl páchaný několik let...

Lobotomie: jeden z nejvíc brutálních terapeutických zásahů, který byl páchaný několik let na lidech zcela běžně!


O lobotomii jste již určitě slyšeli, ale víte o ní i tyto zajímavosti?

Lobotomie byla neurochirurgickým zákrokem, při kterém se operačně přerušilo nervové spojení mezi kůrou čelních laloků a mozku. Šlo tedy o velmi brutální zásah do mozku, který měl sloužit k léčbě psychických onemocnění jako schizofrenie, deprese, manická deprese, bipolární porucha a podobných onemocnění. Jaká však byla skutečná realita?

První „oficiální“ zákrok se uskutečnil v roce 1935

Tento zákrok provedl portugalský neurolog Antonio Egas Moniz. Na jeho realizaci použil stříkačku napuštěnou alkoholem, jejíž obsah vstříkl pacientce do mozku přes dvě předem vyvrtané díry v lebce. Podařilo se mu tím zničit nervová vlákna, což pacientce mělo údajně ulevit – pocítila ústup úzkosti a paranoidních představ. Pacientka je ve všech spisech označována jako „paní M.“.

f1-large
Za léčbu lobotomií (tehdy nazývanou ještě jako leukotómiae) získal dokonce Antonio Egas Moniz v roce 1949 Nobelovu cenu. Mnozí pozůstalí pacientů podstupujících Lobotomii dodnes bojují, aby mu cena byla odebrána.

Podle neoficiálních zdrojů se s lobotomií experimentovalo i dříve, než v roce 1935 Antonio Egas Moniz poprvé představil tento zákrok široké veřejnosti. Velmi často se mluví například o Friedrichu Golzovi, který měl s lobotomií experimentovat na svých psech. Výsledky údajně označil za „slušné“, a to i přesto, že dva z pacientů zákrok bohužel nepřežili.

Pokračování na další straněPOKRAČOVÁNÍ NA DALŠÍ STRANĚ