Úvod ZDRAVÍ Mysl Lidé, kteří si povídají sami se sebou jsou velice inteligentní! Jste jeden...

Lidé, kteří si povídají sami se sebou jsou velice inteligentní! Jste jeden z nich?


Povídáte si někdy sami se sebou? Když jste v soukromí nebo se jen procházíte venku na ulici, nebo když sedíte v práci? Mluvením nahlas si lépe promyslíme věci, které chceme řešit. A je to tak!

Možná by to mohlo znamenat, že jste blázni. Ti si totiž povídají sami se sebou běžně však? V jejich hlavě si totiž povídají se svými vnitřními hlasy. No pokud jste zdravý, tak toto neznamená, že nejste blázen, ale jste génius!
Psycholog Daniel Swingley a Gary Lupyan tvrdí svou teorii, že mluvit se sebou je velice přínosné přo psychiku! Nejmoudřejší lidé si povídali sami se sebou. Podívejte se do historie. Albert Einstein využíval tiché mluvení se sebou, aby si opakoval své věty pro sebe.

Váš mozek bude pracovat efektivněji.
V jednom experimentu bylo 20 lidí vyzváno nato, aby našli chléb nebo jablko v supermarketu. V první řadě pokusů byli účastníci vázáni mlčenlivostí. Ve druhém kole, mohli opakovat názvy potravin nahlas. Výsledek testu ukázal, že lidé s větší lehkostí našli co potřebovali, když to vyprávěli nahlas. Pozor mluvit nahlas v obchodě vám pomůže tehdy, když víte co budete potřebovat a jak to vypadá. Takže banány. Víte jak vypadají, jsou žluté a když si ho budete představovat i mluvit, tak to vašemu mozku usnadníte.

Pomůže vám to uspořádat své myšlenky.
Když jsme tiše několik divokých myšlenek běží nekontrolovatelně přes váš mozek a zaplavují vám tisícemi myšlenek, které ani nesouvisí s tématem nad kterým přemýšlíte. Když si sami vyslechnete to, co potřebujete tak si uklidníte nervy.
Je to jako byste měli vlastního terapeuta. Podle psycholožky Lindy Sapadin, mluvit nahlas pomáhá řešit důležité a těžké rozhodnutí. Ujasníte si tím myšlenky. Nejlepší způsob, jak si problém vyřešit je o něm v první řadě mluvit. Mluvit sám se sebou pomáhá při dosažení svých cílů. Mluvit o těch cílech je mnohem stabilnější způsob jak je dosáhnout. Krok za krokem se vám bude zdát, že každý rok je lehčí a výstižnější. Najednou se věci stanou proveditelné a budete se méně obávat ponořit se do problému. Říkat věci nahlas pomůže vaší pozornosti a posílí ovládnout emoce a rozptýlení. Mluvit sám se sebou znamená, že jste soběstačný člověk. Lidé mají tendenci být vysoce zdatní a umí se spolehnout na sebe, aby věděli co budou potřebovat.

 

 
Kam dál?