Když jsem držela dietu, kámoška mi doporučila jeden trik. To, co se stalo s mým tělem, když jsem to zkusila, mě šokovalo!


Většinu lidí od zdravého stravování odrazuje předsudek, že zdraví prospěšné jídla nejsou chutné. To však absolutně neplatí o banánech, které mají na naše zdraví velmi pozitivní vliv. Jejich konzumací potěšíte nejen své chuťové pohárky ale i tělo. Přinášíme vám následující fakta, o kterých jste možná ani netušili.

banan dieta1

 

 
Už samotnou konzumací dvou banánů denně si můžete výrazně dopomoci v oblasti vašeho zdraví. Protože banány jsou zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů, jsou pro naše tělo žádoucí a prospěšnou potravinou. Jejich konzumací si dokonce mohou dopomoci i lidé, kteří se snaží skoncovat s kouřením. Banány totiž pomáhají snižovat abstinenční příznaky, které se dostavují při nedostatku nikotinu. Dokonce byste neměli vyhazovat ani banánovou slupku. Přikládáním na podrážděnou kůži si ní můžete dopomoci v případě, že máte štípance od komárů. Co by se s naším tělem dělo, pokud bychom si tuto žlutou dobrotu dopřáli každý den?

Normalizuje krevní tlak

Banány mají schopnost snížit vysoký krevní tlak díky skutečnosti, že jeden kousek tohoto tropického ovoce obsahuje přibližně 420 mg draslíku.

Pomáhá snižovat nadváhu

Právě vláknina, která je bohatě obsažená v tomto ovoci má pozitivní vliv na snižování hmotnosti. Proto byste si měli dopřát banány i během diety, a to nejlépe v dopoledních hodinách.

banan dieta2

 

 
Banány také snižují chuť k jídlu, protože zpomalují vyprazdňování žaludku, čímž brání rûst čísel na vaší váze. Je to díky obsahu škrobu, který je také užitečný při snižování hladiny cukrku v krvi a zároveň zvyšuje citlivost organismu na inzulín.

Snižuje riziko vzniku anémie

Anémie způsobuje bledost, únavu a nadměrnou dušnost. Při anémii klesá poměr červených krvinek a zároveň se snižuje obsah hemoglobinu v krvi.

Banány obsahují velké množství železa, a právě to stimuluje tvorbu červených krvinek. Nachází se v nich významný poměr vitamínu B6, který reguluje hladinu glukózy v krvi, což je nápomocné pro lidi s anémií.

Zlepšuje trávení

Banány se řadí mezi potraviny, které jsou pro naše tělo velmi lehce stravitelné. Nezatěžuje trávicí trakt a zároveň ho nedráždí. Rezistentní škrob obsažený v tomto ovoci naše tělo není schopno strávit. Proto se dostává až do tlustého střeva a je vynikající živnou půdou pro zdraví prospěšné bakterie.

Snižuje stres

Je vědecky dokázáno, že banány dokážou pozvednout naši náladu. Obsahují látku zvanou tryptofan. Tu naše tělo potřebuje k produkci serotoninu, známého jako hormon štěstí. Serotonin nepomáhá pouze ke zlepšení nálady, je žádoucím pro klidný spánek a celkovou pohodu našeho těla.

banan dieta3

 

 
Průměrný banán obsahuje až 27 mg hořčíku. Tento minerál dokáže snižovat svalové křeče a také přispívá k dobrému spánku, jehož nedostatek je jedním ze spouštěčů stresu.

Kompenzuje nedostatek vitamínů

Jak jsme již zmínili, banány jsou bohaté na vitamin B6. Průměrný banán obsahuje asi 20% potřebné denní dávky tohoto vitamínu. Ten pomáhá tělu produkovat inzulín, hemoglobin a také aminokyseliny potřebné k tvoření zdravých buněk.

Každému při pomyšlení na vitamin C přijde na mysl spíše citron nebo pomeranč. I banány však obsahují tento cenný vitamín, takže pokud zrovna nemáte chuť na citrusové plody a raději si pochutnáte na této sladké dobrotě, vězte, že obsahuje až 15% naší denní potřeby tohoto vitamínu.

Vitamin C je důležitým antioxidantem, který neutralizuje škodlivé volné radikály, čímž napomáhá udržovat zdraví našich cév. Také se podílí na produkci kolagenu v našem těle.

Zvyšuje množství energie

Draslík, který banány obsahují, chrání naše svaly před nepříjemnými křečemi a sacharidy (hojně obsažené zejména v zralých banánech) zas poskytují dostatek energie na zvládnutí namáhavých cvičení.

banan dieta4

Toto však ani zdaleka nejsou všechny pozitiva, plynoucí s konzumace banánů. Dámy jistě zaujme i fakt, že banány dokáží zmírňovat menstruační bolesti ale i nepříjemné bolesti hlavy. Všechny tyto výhody by měly být důvodem, proč si banány dopřát každý den.