Každý člověk trpící depresí by si přál, aby jste věděli o těchto 20 věcech včas!


Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí depresí zhruba 350 milionů lidí, přičemž toto číslo neustále roste.

To, co je příčinou neustále rostoucího počtu lidí trpících depresí je předmětem mnoha sáhodlouhých odborných, ale i laických diskusí. Samozřejmě u každého pacienta je nesmírně důležité znát i příčinu propuknutí tohoto onemocnění , ale neméně důležité je dokázat pracovat s jeho následky. Pokud máte ve svém okolí člověka trpícího depresí, ať už přítele nebo rodinného příslušníka, možná s ním zacházíte jako „v rukavičkách“, protože nevíte, co by mu mohlo pomoci a co ještě více uškodit. Právě proto vám možná pomůže, pokud si přečtete těchto 20 věcí o lidech trpících depresí.

# 1: Mají silný charakter

Jak říká uznávaný psychiatr Neel Burton, společným znakem lidí trpících depresí je mnohdy to, že smysl života a jeho význam hledají mnohem hlouběji, než jiní lidé . To však může být darem, ale i prokletím zároveň. Jak však Burton dále dodává, v mnoha případech byl příchod deprese u lidí předzvěstí obrovského úspěchu. Toho se krátce po vyléčení z deprese dočkali kromě mnoha jiných například Abraham Lincoln, Winston Churchill, či J. K. Rowlingová.

 

 
# 2: Když řeknou, že chtějí být sami, ne vždy to myslí vážně

Pokud vám člověk trpící depresí řekne, abyste ho nechali o samotě, opravdu ne vždy mluví pravdu. Mnohdy z něj totiž hovoří jen jeho zlomené sebevědomí , protože má pocit, že svou přítomností a svým onemocněním by vás „otravoval“. Dejte mu najevo, že to tak není. Milující společnost ocení opravdu každý a lidé trpící depresí nejsou žádnou výjimkou.

# 3: Nechtějí nikoho zatěžovat

O tom, jak těžké je skrývat své pocity a emoce před druhými, by vám nejlépe uměl promluvit právě člověk trpící depresí. Tito lidé vědí, nakolik negativní jsou jejich pocity a proto jimi nechtějí nikoho zatěžovat. Mnohdy si dokonce myslí, že jejich myšlenky nikoho nezajímají. Pokud se k vám člověk s depresí chová chladně, odmítá vás nebo vás urazí, nezapomínejte, že on není vaším nepřítelem. Vaším společným nepřítelem je deprese .

pexels-photo-206402

 

 
# 4: Netrpí žádným „defektem“

Žádný člověk na své hodnotě neztratí tím, že mu je diagnostikována deprese . Stále je to ten skvělý bratr, ta skvělá máma nebo ten nejlepší přítel. Jednoduše jde stále přesně o téhož člověka, kterého jste tak zbožňovali. Jeho dobré vlastnosti se neztratily, to jen deprese je svázala svými „neviditelnými chapadly“. Nikdy se těmto lidem neotočte zády právě když vaši pomoc potřebují nejvíce.

# 5: Jsou přirozenými filozofy

Každý člověk trpící depresí má v mysli množství nezodpovězených otázek o životě, o štěstí, či o neštěstí. Využijte přirozenou inteligenci, zvědavost a kreativitu těchto lidí a diskutujte s nimi o čemkoliv – klidně až do noci, či do časného rána.

# 6: Jejich boj je velmi těžký a vaši pomoc opravdu ocení

V období, kdy člověk trpí depresí, svádí jeden z největších a nejtěžších bojů svého života. Připomeňte si, za co všechno mu ve svém životě vděčíte a podejte mu pomocnou ruku. Právě vaše pomoc mu může pomoci navrátit jeho život do původních kolejí.

# 7: Nevyhýbají se příležitostem na zábavu nebo na smích

Jak se říká, smích je lékem na všechno. Samozřejmě, upřímně rozesmát člověka, kterého momentálně pronásledují všichni démoni jeho mysli, je mimořádně náročným úkolem. Pokud se vám to však podaří, na výsledek určitě nikdy nezapomene ani jeden z vás.

pexels-photo-277013

 

 
# 8: Jsou velmi senzitivní

Každý člověk trpící depresí je v období propuknutí tohoto onemocnění mimořádně citlivý. Velmi senzitivní budou vnímat i všechny vaše pocity a nálady. Dejte si také mimořádný pozor na to, abyste jim neslíbili něco, co nedokážete splnit nebo nelžete – jejich zdravotní stav by to ještě více zhoršilo.

# 9: Respektujte jejich problémy

To, že u nich deprese propukla, má nějakou příčinu. Ať šlo o jakoukoli situaci nebo jakýkoli problém, nezanedbávejte ho a nesnažte se tvářit, že vlastně o nic nejde. Zkuste raději svému blízkému říci, jak situaci vidíte vy a jak byste ji řešili, kdyby se stala vám.

# 10: Chovejte se k nim jako ke komukoli jinému

Oni si opravdu velmi dobře uvědomují, v jaké jsou situaci i bez toho, abyste při nich chodili po špičkách, šeptali nebo zacházeli s nimi jako „v rukavičkách“. Toto by jejich situaci mohlo ještě více zhoršit. Chovejte se k nim zcela normální, ne jako k někomu, kdo je „nemocný“.

# 11: Zaměřte se na jejich talent a záliby

Každý z nás má na něco talent a každý má něco, co dělá ve svém čase nejraději. A tyto věci nám nedokáže vzít ani deprese . Zaměřte se na to, čím váš blízký „žil“ předtím, případně se společně snažte najít něco, co by ho nadchlo a vrátilo mu do života radost.

# 12: Stále dokážou přijímat a dávat lásku

Pokud člověku trpícímu depresí dáte lásku, můžete si být jisti, že ji dokáže přijmout. Právě ona mu pomůže léčit se a když se mu to podaří, s tou největší radostí vám ji vrátí zpět.

man-1394395_640

 

 
# 13: Chtějí vědět, jak život funguje

Deprese ukáže člověku život i z té odvrácené stránky. Proto je zcela přirozené, že člověk trpící depresí se začne zabývat věcmi, nad kterými jste se vy možná nikdy nezamýšleli. Není na tom nic špatného a při depresi je to opravdu běžné.

# 14: V boji s depresí se snaží zvítězit

I když jsou mnohdy obviňováni, že pro své uzdravení nedělají nic, nebo se zcela „opustili“, opak je pravdou. Musíte věřit tomu, že každý člověk trpící depresí by dal cokoli na světě zato, aby se vyléčil – nejlépe hned v této chvíli. Nikdy svého blízkého neobviňujte z toho, že se nechce vyléčit, nebo že se snaží málo.

# 15: Mohou se cítit smutně i bez zjevného důvodu

Nálady lidí trpících depresí mohou být těkavé a proměnlivé. Jelikož při depresi jde o chemickou nerovnováhu, váš blízký tyto nálady jen silou vůle skutečně nedokáže ovlivnit. A nedokážete to ani vy. Co však udělat můžete, je zůstat při něm, i když se právě cítí nejhorší.

# 16: Nemají tolik energie, jak by si přáli

Jedním ze symptomů deprese je i přetrvávající únava a nedostatek energie. Nikoho, kdo trpí depresí proto nenuťte k žádným aktivitám, které vyžadují zvýšený fyzický výkon. Dopřejte si raději jen krátkou, ale osvěžující procházku někde v přírodě.

# 17: Pokud jsou podráždění, neberte si to osobně

Velmi častým průvodním znakem deprese je i podrážděnost. Ta však v žádném případě neznamená, že jste vašemu blízkému nějak ublížili, nebo vás nemá rád. Jak jsme již zmínili, člověk trpící depresí nad svou náladou někdy nemá moc a to jediné a nejlepší, co můžete udělat, je akceptovat to.

pexels-photo-59196

 

 
# 18: Nechtějí slyšet žádné „Měl / a bys …“

Každá věta začínající tímto slovním spojením je pro člověka trpícího depresí jistým druhem kryptonitu (pokud nejste zrovna komiksovým nadšencem, omlouváme se za nesrozumitelný výraz). Tímto vyjádřením totiž můžete vzbuzovat dojem, že si myslíte, že váš blízký nemá vlastní vůli a mysl.

# 19: Potřebují hodně podpory a povzbuzení

Ať už od své rodiny nebo od přátel, bez podpory a povzbuzení od jejich blízkých to nepůjde. Člověk trpící depresí potřebuje více než kdokoli jiný cítit, že u sebe má lidi, kterým na něm opravdu záleží.

# 20: Potřebují pozitivní motivaci, ne negativní demotivaci

Nikdy, opravdu nikdy člověka trpícího depresí nezatěžujte dalšími problémy, negativními myšlenkami nebo výčitkami. Celou jeho situaci byste tím jen rapidně zhoršily. Naopak, pokud se rozhodnete nějakým způsobem ho motivovat, věřte, že vaše snaha se nemine účinku.