Jóga – cvičení na relaxaci a uvolnění zádových svalů. Dokonalé!


Máte potíže se spánkem? Obracíte se ze strany na stranu a nedokážete najít pohodlnou polohu? Je na čase začít cvičit!

Většina lidí však nemá přes den čas, proto Vás jistě potěší zpráva, že toto cvičení je vhodné provádět před spaním.

„Večer?“ – ptáte se. Ano, přesně tak. Toto cvičení vám pomůže odpočinout si psychicky i fyzicky. Mimo jiné Vám pomůže uvolnit nejdůležitější a nejčastěji opomíjené svalové skupiny a budete tak skvěle připraveni na spánek. Sdílejte tohle cvičení se svými přáteli!

1) Balasana – poloha dítěte

Toto cvičení podporuje relaxaci těla: očí, zad a ramen. Sedněte si na paty, pokrčte kolena k hrudníku, skloňte hlavu co možná nejblíže k podlaze, paže podél těla. Uvolněte se a zhluboka dýchejte.

1

2) Utkata Konasana – pozice bohyně

Tato Asana otevře boky a hrudník. Také posiluje svaly na nohou. Stimuluje urogenitální, dýchací a kardiovaskulární systém. Posiluje zádové svaly.

2

Jedna z variant je takováto: lehněte si na záda, položte ruce podél těla, trochu je roztáhněte do stran. Spojte nohy, kolena vytočte na stranu. Ležte v poloze tak dlouho, jak jen můžete. Dýchejte zhluboka.

 

 

3) Převalení

Lehněte si na záda, přitáhněte si pokrčená kolena k tělu a obejměte je rukama. Opatrně zvedněte nohy ze země a udržujte rovnováhu. Pokud necítíte žádnou bolest, zakulaťte záda a trochu se poválejte ze strany na stranu.

3

4) Supta Matsiendrasana – zkroucení těla v lehu

Tato asana pomáhá formovat pas, podporuje zdraví všech orgánů dutiny břišní. Odstraňuje bolest v oblasti beder, pánve a krční páteře. Provádějte ji pouze na doporučení lékaře.

4

Lehněte si na záda, paže natažené po stranách, tak, aby byly vyrovnány s rameny. Zvedněte a ohněte levou nohu. Držte ramena, paže a pravou nohu na zemi, otočte se vpravo. Přitiskněte levé koleno na podlahu. Otočte hlavu na levou stranu. Chvíli vydržte. Vraťte se v obráceném pořadí do výchozí polohy. Pak opakujte na druhé straně.

5) Matsiasana – pozice ryby

Jednoduchý cvik pro začátečníky. Lehněte si na záda, opřete se o lokty a zvedněte trup. Zakloňte hlavu mírně dozadu a trochu vystrčte hrudník.. Vydržte po dobu 10 dechů. Vraťte se do výchozí polohy.

5

 

 

6) Kapotasana – pozice holuba

Začněte na všech čtyřech. Postupně vytáhněte levé koleno dopředu tak, že bude na stejné úrovni s rukama. Pravou nohu udržujte rovnou a pomalu ji protáhněte vzad. Musíte být v pozici, jak vidíte na fotce. Dávejte si pozor na držení těla. Vydržte po dobu 10 dechů. Opakujte na druhou nohu.

6

7) Paschimottanasana – předklon k nohám

Posaďte se na podlahu s rovnýma nohama. Natáhněte se k nohám a prsty se chytněte holení, nebo kolen, podle toho, jak se dokážete ohnout. Natáhněte se co nejvíce vpřed a poté se vraťte do výchozí pozice. Znovu se protáhněte, tentokrát hlouběji a vydržte po dobu 10 dechů.

7