Úvod ZDRAVÍ Tělo Jednoduchý návod jak předejít zápachu z úst

Jednoduchý návod jak předejít zápachu z úst


Špatný dech nebo zápach z úst je problém, který čas od času postihuje každého z nás. Zapáchající dech může být způsoben spoustou faktorů, mezi které patří vyschlá ústa, jídla s vysokým obsahem bílkovin, cukru či kyselin nebo kouření.

Důkladně si čistěte zuby. Čištění zubů je jednou z nejlepších věcí, které proti páchnoucímu dechu můžete udělat. Zuby čistěte alespoň dvakrát denně, pokaždé po dobu nejméně dvou minut a ujistěte se, že pokryjete skutečně celou plochu všech zubů. Obzvláště se zaměřte na místa, kde zuby přechází v dásně.

 • Používejte kartáček s měkkými chlupy a měňte ho každé tři až čtyři měsíce.
 • Čištění provádějte těsně před jídlem nebo jednu hodinu po něm (jinak byste si mohli poškodit zubní sklovinu).
 • Nezapomeňte vyčistit i jazyk, na kterém ulpívá velké množství bakterií, které mají na špatném dechu také svůj podíl. Jazyk čistěte odzadu dopředu a pamatujte i na jeho strany. Celkově byste přes něj měli kartáčkem přejet asi čtyřikrát. Dávejte pozor, abyste jazyk nedrhli příliš vzadu.

Používejte zubní nit. Používání zubní niti je velmi důležitou součástí zubní hygieny. Odstraníte s ní totiž plak a bakterie, které se nahromadily mezi zuby, kam se nedostanou ani ty nejlepší kartáčky. Nit používejte alespoň jednou denně.

 • Zubní nit odstraní z úst také zbytky jídla a nečistot. Pokud byste mezi zuby tyto částečky nechaly, postupně by tam uhnily a způsobily silný zápach.
 • Při používání zubní nitě byste se měli zaměřit na místo, kde se zuby setkávají s dásněmi a dejte si záležet, abyste v jedné mezeře vyčistili oba sousední zuby.Zkuste použít jedlou sodu. Vyčistíte-li si zuby alespoň jednou týdně jedlou sodou, pomůžete neutralizovat bakterie, způsobující špatný dech. Použijte k tomu svůj běžný kartáček, posypte ho trochou jedlé sody a normálně si vyčistěte zuby tak, jak jste zvyklí.
  • Jedlou sodu můžete využít také jako ústní vodu. Půl čajové lžičky jedlé sody rozpusťte v malé sklenici vody. Napijte se, aniž byste směs spolkli a vykloktejte si s ní okolí zubů a dásní.
  • Jedlá soda neutralizuje kyseliny, nahromaděné na zadní straně zubů a pod jazykem.Pravidelně si nechte kontrolovat zuby dentistou. Pravidelné návštěvy zubaře jsou pro zdraví chrupu, a tím i pro příjemný dech, zcela nezbytné. Zubař nebo odborník na dentální hygienu vaše zuby, dásně i zbytek úst vyčistí.
   • Zubař vás jistě upozorní v případě, že je váš špatný dech zapříčiněný vážnějšími problémy než je jídlo a pití nebo nedostatečná hygiena.
   • Pokud máte se špatným dechem velké potíže i přesto, že si zuby pravidelně čistíte a dodržujete správné hygienické návyky (správné čištění a strava), měli byste rozhodně navštívit svého zubaře.

Žvýkejte žvýkačky bez cukru a cucejte mentolové pastilky. Stejně jako voda, tak i pastiky nebo žvýkačky zvyšují produkci slin, které pomáhají odvádět škodlivé bakterie. Na krátkou dobu také dokážou špatný dech zamaskovat.

 • Žvýkačky, mentolky a další podobné pochutiny by měly být skutečně bez cukru. Cukr vyživuje škodlivé bakterie a celou situaci se zapáchajícím dechem by mohl ještě zhoršit.
 • Žvýkačky jsou vhodnější než mentolky a jejich pozitivní účinky pocítíte již po několika minutách.
 • V prevenci špatného dechu můžou být obzvlášť účinné žvýkačky s obsahem látky zvané xylitol, což je sladidlo získávané z březové kůry. Tyto žvýkačky pomáhají omezovat kazivost zubů a také obnovují zubní sklovinu tím, že zubům dodávají potřebné minerály.

Používejte ústní vodu. Ústní voda je další cestou, jak rychle zvrátit nepříjemné dopady špatného dechu. Zápach sice zakryje pouze na krátkou dobu, ovšem i to může být dostačující, abyste předešli nepříjemné a trapné situaci.

 • Antiseptická ústní voda dokáže špatné bakterie zabíjet, takže špatný dech nejen maskuje, ale i odstraňuje. Hledejte ústní vody s obsahem chlorhexidinu, cetylpyridiniumchloridu, oxidu chloričitého, chloridu zinečnatého a triclosanu. Všechny tyto látky dokážou likvidovat bakterie.
 • Ústní vodu s obsahem chlorhexidinu nepoužívejte dlouhodobě, mohla by způsobit skvrny na zubech (tento stav je ovšem léčitelný).
 • Snažte se nepoužívat ústní vody na bázi alkoholu. Alkoholické ústní vody můžou hrát roli ve vzniku různých typů ústních rakovin.
 • Ústní vodou si pořádně propláchněte celá ústa a nezapomeňte si vykloktat.

Pijte dostatečné množství vody. Jedním z faktorů, který významně ovlivňuje zapáchající dech, jsou vyschlá ústa. Voda je bez zápachu a pomáhá odplavit zbytky jídla, na kterých si tak rády pochutnávají bakterie. Také podporuje tvorbu slin, které čistí ústa a eliminují složky potravy, způsobující zápach.

 • K čištění úst nepoužívejte kávu, limonády ani alkoholické nápoje. Špatný dech neodstraní ani nezamaskují. Ve skutečnosti k němu často přispívají.
 • Jak jsme již zmínili, častým faktorem, způsobujícím špatný dech, je dehydratace. Smrdutému zápachu z úst tedy zabráníte průběžným pitím většího množství vody.

ZDROJ: CS.WIKIHOW.COM
loading...

Kam dál?