Jedete v létě na dovolenou k moři? Tohle byste měli rozhodně vědět. Může vám to zachránit život !!


Mnoho lidí, kteří milují plavání v moři nebo oceánu se při tom cítí zcela bezpečně. Přesto si mnozí z nich neuvědomují jak málo stačí k tomu aby od zábavy na pláži došlo až k utonutí. Mnohokrát se při takových nešťastných událostech dává za vinu alkohol. Nicméně, více než alkohol je na vině zpětný proud.

Co dělat v případě pokud se dostanete do takového proudu ?

1. Nepodlehněte panice

Pokud jsme ve stavu paniky, naše chování je korigované pudem sebezáchovy, v tomto případě je mnohem náročnější  racionálnímu rozhodování. Pokud víte co v takové situaci co máte dělat máte téměř jistotu, že se vám nic nestane

moreproud11Web

2. Šetřete si síly!

Nebojujte s proudem tím, že se budete okamžitě snažit plavat proti proudu zpět ke břehu. Bohužel tím nedostanete nic jiného než to, že se vyčerpáte. Namísto plavání ke břehu plavte paralelně s ním. pokud je proud široký jen kolem 5 metrů, neměli byste mít žádný problém z toho velmi rychle uniknout.

moreproud3

3. Co dělat, když je proud široký (např. 20 metrů) ?

V tomto případě to nebude až tak jednoduché. Pokud si uvědomíte, že z proudu nemůžete jen tak uniknout, zachovejte klid a nepodléhejte panice. Relaxujte a nechte se unášet. Zní to bláznivě ,ale proud nebude trvat až tak dlouho, zastaví se do 5 minut. Jakmile to přestane, pokuste se ihned plavat ke břehu je vysoká šance, že vás proud opět chytí a dostanete se zpět na původní místo. Můžete pak začít od začátku.

moreproud2