Úvod ZE ŽIVOTA Dojemné Je skutečně třeba aby dítě šlo na pohřeb? Uznávaný psycholog říká ,,...

Je skutečně třeba aby dítě šlo na pohřeb? Uznávaný psycholog říká ,, bez rozloučení má dítě se zesnulým nerozloučený vztah, což může vést ke vzniku různých obav,,


Včera můj přítel zemřel na infarkt. Jak bylo možné, uspořádali jsme celý pohřeb a byla otázka – co děti? Potřebujete vědět – dívka je 9 let a kluk 7 let? Došlo k sporu s příbuznými, kteří nechtěli s dětmi mluvit nebo je vzali do kostela, aby se rozloučili s otcem. Bude dítě traumatizováno při návštěvě pohřbu a musí být vyloučeno z rozloučení?


Jak děti vnímají smrt?

Smrt je nevyhnutelným faktorem v našich životech, a pokud máme pomáhat dětem, musíme jim pomoci pochopit, co říci o tomto jevu, že je to normální. Stejně jako ostatní názory se myšlenka smrti vyvíjí s věkem. Například za 10 let děti nemohou pochopit nevyhnutelnost a bez smrti. 3 roky staré děti začínají chápat, že smrt je přechodem do jiného státu. Lidé ve věku 5-6 let začínají chápat, že jsme všichni smrtící, ale nerozumím tomu, co vede k smrti. Během 2 let děti nemohou vnímat smrt, ale reagují na změnu chování příbuzných. Smrt je spatrována jako spící nebo odcházející, a je nutné ji opakovat 100krát, než se nikdy nevrátí.

„Rozhovor na téma Smrt s dětmi není snadný úkol. Vysvětlení by mělo být jasné a stručné. Nejvíce smysluplný ze všech vysvětlí smrt jako absenci obvyklých projevů života. “

Předškoláci vnímají smrt jako reverzibilní, dočasný a neosobní fenomén. Děti ve věku od 5 do 9 let si začínají uvědomovat, že lidé umírají, ale stále nevidí smrt osobně. Desetileté děti začínají chápat, že smrt je nezvratná, že všichni zemřou a umírají. Každé životní zkušenosti každého dítěte jsou jedinečné. Některé děti se ptají na smrt již ve věku 3 let av jiných, jsou 10 let a smrt jejich babiček není tak intenzivní jako smrt oblíbeného kotěte.


Je nutné informovat dítě o blízké smrti?

Informování dítěte o tragických novinách – je to velmi obtížné. Dospělý vyžaduje psychickou náklonnost, trpělivost a odvahu. Je nutné si to vzít jako osobu blízko dítěte.

„V žádném případě by se nemělo skrývat, co se stalo, protože vytváří důvody pro strach a nedůvěru dospělým – dítě se cítí ztracené a učí se, že ztratí konec.“

Když hovoříme o smrti, musíme mluvit přímo, používat slovo „zemřel“. Fráze, jako je „navždy spící“, mohou dítěti špatně interpretovat a stát se zdrojem neurotického strachu. Pokud chceme předškolního věku informovat o úmrtí, musíme tyto informace poskytnout porovnáním minulých zkušeností se ztrátou (jako je například smrt koček), aby dítě pochopilo, co se stalo. Důležité je také kontaktovat dítě, vzít ho na kolena, létat, cvaknout.

„V tomto případě může být intenzivní emoční reakce, takže dítě musí být schopno vyjádřit své pocity jako celek.“


Měly by děti odvézt na pohřeb?

Účast na pohřbu umožňuje dítěti rozpoznat skutečnost ztráty, uvědomí si, že zemřelý se už nevrací. Účast v rodinném smutku, děti se naučí něco nového a neznámého čelit smrti tváří v tvář. Děti se často seznamují se základními pojmy týkajícími se smrti, která byla během pohřbu, a poté je využívají při zkoumání otázky své vlastní smrti. Rozvinutá představivost v tomto případě může znamenat, že pokud dítě nevidí tělo, není přítomno na pohřbu, ve své představivosti by mohl mít mnohem katastrofální obraz než ve skutečnosti. Můžeme také dovolit, aby dítě rozloučilo zemřelou osobu, například aby dával pamětní dárek – obraz, list nebo květinu.

„Bez rozloučení s pozůstalým může dítě mít neúplný vztah, který může vést k různým obavám.“

Pokud dítě nechce jít na pohřeb?

„Poslední rozloučení“ bude mít pozitivní funkci pouze tehdy, když je dítě připraveno na tento ceremoniál. Takže hlavně je třeba se ujistit, že dítě je ochotno se zúčastnit pohřbu. Pokud nechce jít na pohřeb, nenechávejte ho do něj a nenechte ho cítit vinen. Je lepší dát dítěti příležitost mluvit o svých pocátech a objasnit možné nedorozumění a obavy.


Zvláštnosti vnímání dětí

„Děti se naučí, jak přežít smutek těch, kteří se o ně starají.“

Děti ve věku od 5 do 7 let plně nerozumí konci smrti. Ukazuje se, že je nevyhnutelné jim říkat, že jejich milovaný člověk zemřel a nikdy se nevrátí. Pokud dospělí přežijí blízko smrti a neukazují svůj smutek, děti se učí projevovat pocity a klást otázky nepřípustné. A pak se budou muset opovrhovat. Děti mohou zaznamenat noční můry nebo jiné závažnější příznaky stresu. Děti mohou cítit nebo se na sebe držet. Mohou se připojit k diskusi, přinejmenším v dobré víře, aplikovat na výuku nebo izolovat je od nepříjemných úkolů.

„Pohřební služba, rozloučení, pohřeb pomůže lépe porozumět realitě blízkého člověka, který skutečně umírá.“

Všechno, co je třeba udělat, aby se dítě cítilo milované, je v kontaktu s lidmi, kteří jsou blízko k němu. Pokud věk dovolí a dítě se nevzdá, je vhodné ho spojit s obecnými otázkami týkajícími se pohřbu. Navzdory vlastním zkušenostem a problémů, dospělí by se měli pokusit najít sílu v péči o dítě jako obvykle: nakrmit ho, dát do postele, pohrát si s ním, protože jen tak bude cítit, že život jde dál. Je nesmírně důležité pro dítě.

„Odstraněním celého procesu se dítě bude cítit opuštěné, zůstane stejné s jeho pocity, které jen zvýší utrpení ztráty.“

Vzpomínky

Zobrazení fotografií a videokazet. I když to na první pohled bolí, vzpomínky jsou velmi důležitou součástí procesu obnovy, nakolik vás ohřívají od ľadovosti duše a smutných myšlenek o ztrátě. Děti si mohou vždy zasloužit milované, ale přestanou plakat v průběhu času a mohou se začít usmívat.

„Příjemné vzpomínky jsou velmi důležitou součástí procesu obnovy.“

Odborníci souhlasí, že doba trvání tohoto smutku není pro všechny stejná. Přestože dítě vypadá, že je naživu, bude mít mnoho okamžiků potlačování smutku – zejména v prvním roce. Svátky, narozeniny, speciální rodinné události mohou zhoršit tento smutek.


Proč zemřel blízký muž?

Pokud přišla smrt kvůli nemoci, vysvětlila, že tělo nebylo schopno bojovat s touto chorobou, přestala pracovat. Ujistěte se, že vaše dítě chápe, když on nebo ona dostane studené nebo dostane chřipku, nebo otec nemoc, takže jejich tělo je schopen bojovat proti této nemoci a oni jsou vyléčení. Pokud k smrti dojde nešťastná nehoda, vysvětlete mu, že tělo bylo natolik poškozeno, že přestalo fungovat. Ale většina lidí je zraněna, může léčit a žít roky.

„Smrt blízké volá po tom, že dítě je bezmocné.“

Dítě se může zeptat: „Už někdy zemřete? A já zemřu? „Děti hledají klid, jistě, ale ne všichni jsou spokojeni s vyhýbavou odpovědí. Proto je lepší odpovědět přímo: „ano, někdy v budoucnu zemřu“ a později ho uklidnit, že lidé žijí dlouho. Ale pokud se dítě bojí a plakat, nikdy se nevzdávejte svých slov a nedělejte si vtip. Je lepší sednout si s dítětem, obejmout ho a pak se vrátit s myšlenkami na život, který pokračuje.

„Dítě se může seznámit se smrtí ošklivým způsobem, a to ho ochromí – nebo naopak, rozumně a bezpečně.“

Hluboce milovaná babička zemřela po dlouhé a těžké nemoci. Byl jsem zavolán a když jsem přišel, zjistil jsem, že děti jsou izolované. Na mou otázku, rodiče odpověděli: „Nemůžeme dovolit, aby děti zůstaly v domě spolu se zesnulým.“ – „Ale proč?“ – „Vědí, co je smrt.“ – „A co vědí o smrti?“ – zeptal jsem se. – „Našli nějaký den v zahradě králíka, jehož kočky byly chyceny a oni viděli, co je smrt.“

 

„Řekl jsem, že děti mají obraz smrti a jsou připraveni pocítět strach během svého života. Při každé zmínce o smrti, na každém pohřbu, na nějakém hrobě – ​​v tomto dřevěném billboardu bude ukrytá nevýslovná hrůza. “

Po dlouhém sporu, po tom, co mi rodiče řekli, že děti dostanou duševní poruchu, pokud jim dovolí podívat se na babičku, že to bude na mou zodpovědnost, já přivedl děti. Jejich první otázka byla: „Co se stalo babičce?“ Odpověděl jsem jim: „Babička odešla do věčného království, kde na ni čeká váš dědeček, který tam odešel dávno před babičkou.“ – „Tak ona je teď šťastná?“ Zeptalo se jedno dětí. Řekla jsem: „Ano.“ Pak jsme šli do místnosti, kde našla naše babička. Nastalo neuvěřitelné ticho. Starší žena, jejíž tvář byla narušena mnoha lety utrpení, ležela v perfektní místnosti a míru.

„Jedno z dětí říkalo:“ Tak co je smrt? „A druhý řekl:“ Co je úžasné. „To jsou dva výrazy stejné zkušenosti. Dáme dítě smyslu smrti ve formě králíka, jehož kočky cicají, nebo jim ukáže míru a krásu smrti? “

Pravoslavná církev zavede zemřelého do chrámu dříve: modlíme se s otevřenou rakví, kde tam stáli dospělí a děti. Smrt není skryta; je jednoduchý; je to součást života. Děti se mohou podívat do tváře mrtvých a podívat se do místnosti. Líbáme se ve smutku mrtvých. Dítě musí být vysvětleno, že když se líbala na čele, bylo to teplo, ale teď by bylo zima; pak můžeme říci: „Toto je pečeť smrti.“ Život je veden teplem, smrt je chladná. Pak se dítě nebude bát, protože má zkušenosti jak z tepla, tak z chladu. A má svůj charakter a svou hodnotu.

Z knihy: „Život, nemoc, smrt“
loading...

Kam dál?