Japonská firma dala nekuřákům 6 dní volna na víc. Chce tím vynahradit kuřácké přestávky spolupracovníků, které trvají až 15 minut


Jistá Japonská společnost vypočetla, že každá kuřácká přestávka trvá přibližně 15 minut.

Společnost v Tokiu se proto rozhodla, že každému zaměstnanci, který je nekuřák přidá šest dní placené dovolené ročně. Jde o kompenzaci za přestávky, které si každý den užívají zaměstnanci, kteří kouří. Piala Inc. tak učinila poté, co se nekuřáci stěžovali, že pracují více než jejich kolegové, kteří pravidelně odbíhají na kuřácké přestávky.

Mluvčí společnosti, Hirotaka Matsushima se pro The Telegraph vyjádřil následovně: „Začátkem tohoto roku vhodil do krabice připomínek jeden z nekouřících zaměstnanců odkaz, že kuřácké přestávky vnímá jako problém.“ Generální ředitel Piala Inc., Takao Asuka, vzal tuto připomínku vážně v úvahu a rozhodl se, že je nutné nefajčiacim zaměstnancem kompenzovat čas, který odpracují navíc oproti zaměstnancům, kteří kouří.


Jelikož zmiňovaná společnost sídlí na 29. patře ve výškové budově, každá kuřácká přestávka zabere zaměstnanci nejméně 15 minut. Předložený problém proto berou opravdu vážně. Kromě toho, že to takto bude pro zaměstnance spravedlivější, pan Takao Asuka doufá, že tímto způsobem se mu podaří lidi motivovat, aby se svým zlozvykem skoncovali.

Japonsko se počet kouřících jedinců už delší dobu usilovně snaží snižovat. Zejména v posledních měsících bylo zavedeno několik omezujících opatření. Začátkem léta tohoto roku guvernér Tokia, Yuriko Koike prohlásil, že plánuje zavést zákaz kouření na veřejných prostranstvích v celém hlavním městě Japonska. Zákon by měl vstoupit v platnost do roku 2020, kdy by se ve městě měly konat letní Olympijské hry.

Návrh zákona však čelí tvrdé vlně protestů ze strany politiků, kteří holdují kouření. Návrh se nezamlouvá ani majitelům podniků, restaurací a obrovskému výrobci cigaret Japan Tobacco. Z jedné třetiny je Japan Tobacco vlastnictvím vlády a v roce 2015 vyplatil státu 700 milionů dolarů v dividendách (což je v přepočtu přes 600 milionů korun).

Podle Světové zdravotnické organizace (World Health Organization) kouří přibližně 18 procent obyvatel Japonska, avšak co se omezení tohoto zlozvyku týká, řadí tuto zemi až na spodek žebříčku, vzhledem k typu veřejných prostranství, kde je už kouření zcela zakázáno.

I u nás na Slovensku už v průběhu posledních let vstoupilo v platnost několik zákonů, které se kouření pokoušejí omezit, ať už na veřejných prostranstvích nebo v podnicích. Myslíte si, že i u nás by si nefajčiaci zaměstnanci zasloužili o několik dní placené dovolené více, než kouřící?