Úvod CESTOVÁNÍ Jánošíkovy diery: Jedno z nejkrásnějších míst Slovenska, které svou krásou vyráží dech

Jánošíkovy diery: Jedno z nejkrásnějších míst Slovenska, které svou krásou vyráží dech


Slovensko je země plná překrásných a výjimečných míst.

Dnes se podíváme na jedno konkrétní místo, které patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější destinace Slovenska.

Jánošíkovy diery je vlastně systém soutěsek, roklin a kaňonů v Kriváňské Malé Fatře, který se skládá celkem ze tří částí: Dolné diery, Horné diery a Nové diery. Tento kaňonovitý systém do tvrdé skály zformoval Dierový potok a trvalo mu to velmi, velmi, velmi dlouho. V celé oblasti se na toku potoka vytvořilo celkem více než 20 vodopádů s výškou od 1 do 5 metrů. Jánošíkovy diery jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených zvířat i rostlin. Díky vysokým kaňonovitým stěnám a neustálé trase podél potoku je v Jánošíkovy dierach příjemně chladno i během horkých letních dnů. Toto místo je prostě jedno z nejideálnějších plánů na víkend.

janosikove-diery-2 janosikove-diery-3

 

 
janosikove-diery-4 janosikove-diery-5
Výchozím bodem do Jánošíkových dier jsou obce Terchová a Štefanová. Terchová, rodiště snad nejznámější lidové legendy Slovenska, Jánošíka, je místo plné kultury a historie. Štefanová je osada s nepříjemnou historií. V roce 1848 osadu zasáhla velká přívalová voda, která zničila většinu osady. V roce 1945, byla během osvobozovacích bojů osvobozena jako první z obcí Žilinského kraje.

janosikove-diery-1

 

 
Turistika vás zde jednoznačně nebude nudit. Nacházejí se zde žebříky, lávky, řetězy, které z procházky přírodou dělají mírně adrenalinový výlet. Túra Jánošíkovými dierami však přesto zvlášť náročná není, právě naopak. Je to velmi příjemná procházka krásnou přírodou, kterou jen tak za domem určitě nenajdete. A to vše najdete pod vrcholy Malý a Veľký Rozsutec, které patří mezi nejkrásnější vrcholy Malej Fatry. Pokud budete mít dost energie, můžete si turistiku prodloužit i o tyto kopce. Litovat to určitě nebudete.

janosikove-diery-7janosikove-diery-8

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 
janosikove-diery-10Veľký Rozsutec je považován za nejkrásnější vrchol Malej Fatry, stal se jejím symbolem a nachází se také v logu národního parku. V minulosti kolovala legenda, že v jeho okolí se nachází Jánošíkův poklad. Jeho menší bratr, Malý Rozsutec, je sice o něco menší výškou i rozlohou, ale na kráse mu určitě nelze ubrat, nemyslíte?

janosikove-diery-11

Byli jste už letos v Jánošíkových dierach? Nebo si tento výlet teprve plánujete?