Jak zaručeně odstranit lepidlo z porcelánu

Pieces of a broken fine china cup

Porcelán může mít jak estetickou, tak i historickou hodnotu. Proto se při rozbití jednotlivé části slepovaly a slepují dodnes. Jenže stará lepidla použitá na opravy porcelánu se věkem zbarvují. Jde o přirozený proces stárnutí lepidla. Pokud takový spoj již esteticky vadí, nezbývá nic jiného, než předmět rozebrat a slepit novu nově dohromady.

Postup

1.

Lepidla používaná v minulosti byla v několika druzích. Jsou to především lepidla živočišného původu, která časem hnědnou. Tato a i PVA (polyvinyl acetátová) lepidla se dají odstranit po ponoření do horké vody. Doporučuje to provádět v plastové nádobě naplněné teplou vodou, když na dno položíme nějakou látku nebo pěnovou podložku. Postupně zvedáme teplotu přiléváním horké vody. Lepidlo by mělo postupně měknout, a pak ho lze malým tuhým štětečkem nebo zubním kartáčkem odstranit. Větší kousky lze odstraňovat špičkou nože.

2.

Také šelak má stářím hnědou barvu a odstraní se obdobně též vodou. Kdyby se to nezdařilo, můžeme lepidlo smýt tak, že staré lepidlo položíme vatové kousky namočené v denaturovaném lihu a necháme působit. Stejně tak můžeme denaturovaným lihem rozlepit spoje, nejdou-li bez násilí od sebe. Kousky vaty s lihem přiložíme z obou stran spoje a čekáme, až líh pronikne do spoje a uvolní ho. Místo lihu lze použít také odstraňovač nátěrů.

3.

Odstraňovač starých nátěrů také pomáhá odstranit epoxidová a kaučuková lepidla. Pozor na to, že může neblaze působit na výmalbu porcelánu. Proto aplikujeme odstraňovač jen z vnitřní strany nádoby. Při použití odstraňovače na hliněných předmětech je dobré je předem namočit do vody. Při práci s odstraňovačem starých nátěrů je potřeba používat rukavice, ochranné brýle a je nutné postupovat podle návodu.

4.

Nová speciální lepidla již nenechávají po nanesení žádné viditelné stopy a jimi zrenovované předměty vydrží déle bez dalších nutných oprav.

5.

Pro rychlé opravy keramiky se v současné době používají tzv. vteřinová lepidla. Vteřinové lepidlo schne během malého okamžiku. Jeho pevnost je tak veliká, že pokud dojde při lepení k chybě, nedá se již napravit. Většinou se používá lepidlo ve formě gelu. Ten má výhodu proti kapalné verzi, že trochu vyplní menší nerovnosti ve spoji. Pozor bychom měli dát, aby předměty slepené vteřinovým lepidlem nebyly používány na potraviny, protože obsahují kyanokrylát.

6.

Spoj vteřinovým lepidlem má nevýhodu, že není pružné, na druhou stranu dokáže spojit díly složitého tvaru bez použití nějakých upínacích zařízení. Lepidlo kápneme na povrch plochy, kapka rozlije do tenké plošky, přiložíme druhou stranu a jemně pohneme, abychom našli správnou polohu. Díly k sobě přitlačíme.

7.

Pokud potřísníme vteřinovým lepidlem něco, co jsme nechtěli, můžeme použít odstraňovač vteřinového lepidla. Lze dále předmět, pokud je to možné, ponořit do horké vody. Když nic nezabere, doporučujme použít aceton nebo pilník.