Jak vyrobit skvělou leštěnku na dřevěný nábytek návod


Dřevěný nábytek je stále v oblibě, protože na spoustu z nás působí útulně a „teple“. Pokud i Vy máte doma stůl či skříň z tohoto úžasného přírodního materiálu, pak možná používáte prostředky, které o dřevo pečují. Návod na to, jak si vyrobit vlastní leštěnku na nábytek se včelím voskem, naleznete v následujícím článku

Budeme potřebovat

  • Hrnec, miska, špachtle, váha a odměrka
  • Čistá nádoba na skladování leštěnky s víčkem
  • 50 g včelího vosku
  • 50 ml mandlového oleje
  • 50 ml terpentýnu
  • 5-7 kapek éterického oleje

Postup

Příprava surovin

Na výrobu budete potřebovat 3 základní suroviny – včelí vosk, mandlový olej a terpentýn. Co se oleje týče, můžete použít i jiný než mandlový, přidat lze například kokosový nebo olivový. Kdo chce mít leštěnku voňavou, použije ještě éterický olej, jedná se o nepovinnou složku. V kombinaci se včelím voskem a terpentýnem skvěle voní sladká nebo citrusová vůně, sáhněte tedy po vanilkovém, pomerančovém nebo mandarinkovém éterickém oleji.

Rozehřejte včelí vosk

Včelí vosk, ideálně nalámaný, rozehřejete pomalu na mírném ohni ve vodní lázni. V mikrovlnce ho také lze rozpustit, ale riskujete, že vosk začne prskat a mikrovlnku si znečistíte, preferujte tedy vodní lázeň, je-li to možné. Proces urychlíte mícháním, navíc zajistíte, že se vosk nepřichytí k povrchu misky. Mezitím si odměřte terpentýn a olej.

Přidejte mandlový olej a terpentýn

Když je vosk tekutý, přilijte do misky mandlový olej, promíchejte a odstavte z hořáku. Poté přidejte i terpentýn, případně i éterický olej. Vše pořádně promíchejte a nalijte do skladovací nádoby. Pravděpodobně se v leštěnce zpočátku vytvoří malé hrudky, ale to funkčnosti nijak nevadí. Umístěte nádobku například za okno na sluníčko nebo ji zabalte, aby vydržela déle v teple. Terpentýn by měl usnadnit dodatečné rozpuštění vosku.
Někdy se terpentýn přidává do vosku a oleje ještě na sporáku. Sice se tak zaručeně vyhnete tvorbě hrudek, ale tento krok údajně není bezpečný, proto takový postup nedoporučujeme.

Použití a skladování

Vezměte si čistý, suchý a jemný hadřík, na který naneste trochu leštěnky a krouživými pohyby otřete nábytek. Poté dřevo ještě vyleštěte dalším suchým hadříkem.
Pravidelným používáním leštěnky, tj. zhruba jednou za 4 měsíce, ochráníte dřevo před předčasným stárnutím a lehkým oděrem, a navíc mu dodáte lesk.
Leštěnku skladujte na temném a suchém místě, například ve spíži nebo skříňce.