Jak vybrat žaluzie, rolety a závěsy


Před ostrým svitem skrz okna v domácnosti nás zaručeně dokážou ochránit žaluzie, rolety nebo závěsy. Záleží na Vás, co zvolíte raději. Od toho se poté odvíjí i váš výběr. Žaluzie, rolety a závěsy dokáží proměnit interiéry k nepoznání, jsou tedy i významným designovým doplňkem, který doladí náladu interiéru. Zásadní otázkou je, co vlastně do bytu chceme pořídit. Žaluzie, rolety nebo pouze závěsy? Několik těchto rad přijde vhod.

Postup

Délka a šíře

Toto jsou rozhodující parametry. Okna si nejdříve důkladně přeměřte a údaje si zapište.

Druh, systém využití – venku nebo dovnitř

Žaluzie

Horizontální žaluzie se v mnoha případech montují mezi okna a zachycují sluneční svit. Vertikální žaluzie Vám nahradí pořizování záclony. Snadno si regulujete intenzitu světla do místnosti. Lesklé varianty žaluzií odrážejí mnohem více světla a v místnosti Vám nebude takové horko ani v horkém létě. Venkovní žaluzie mohou být ovládány i praktickým elektropohonem.

Rolety

Opět si můžete vybrat z vnitřních či vnějších, ty tlumí hluk i zvenčí. Rozdílem od žaluzií je fakt, že se pouze rolují. Nelze je naklápět do různých poloh podle potřeby jako právě lamely u žaluzií.

Závěsy

Jsou skvělým zpestřením okna. Hodí se i v kombinaci se žaluziemi i roletami. Zajistí dostatečnou tmu na klidný a nerušený spánek.

Barva, vzor

Roli ve výběru hraje i barva žaluzií nebo vzor rolet. Dnes je na trhu k dostání mnoho barevných provedení, díky čemuž si určitě vyberete. V pracovním prostředí je lepší volit tyto doplňky v neutrálních barvách, doma si samozřejmě můžete dovolit experimentovat podle chuti.

Materiál

Materiál se řídí propustností světla. To posuďte sami, zda potřebujete úplné zatemnění nebo jen jemné zastínění. Látkové rolety a závěsy propustí určitě více světla, než klasické žaluzie. Papír, textilie a bambus jsou vhodnými kandidáty z roletových řad.

Umístění

Žaluzie volte podle toho, kde je chcete umístit. Jiné se hodí do domácnosti a jiné zase do práce. Zatímco v kuchyni můžete mít pestrou roletu, v práci bude lepší výběr decentnější a méně extravagantní.