Jak vybrat vhodný zvlhčovač vzduchu


Uvažujete o koupi čističky vzduchu a zvlhčovače? Podle odborných studií by vlhkost v interiérech měla být udržována v létě na 40 až 55 % a v zimně cca na 45 až 65 %. Extrémně nízká, či naopak vysoká vlhkost vzduchu, škodí organismu, ale i vybavení interiéru. Při výběru zvlhčovače vzduchu do bytu byste se měli řídit účelem a určením místa, kam chcete zvlhčovač umístit. Podmínky v dětském pokoji, by měly být odlišné od ostatních místností v bytě. Rozlišujeme zvlhčovače vzduchu jako jsou nejméně hlučné, zvlhčovače s velkou nádobkou a ultrazvukové. Při výběru přístroje byste měli věnovat pozornost i dalším parametrům zvlhčovače. Pojďme se s nimi seznámit v tomto článku.

Postup

Velikost místnosti

Maximální velikost je udávána u každého přístroje. Pokud byste zvlhčovač vzduchu umístili do většího prostoru, efekt by se vytratil pro nedostatečný výkon.

Parametry výkonu a spotřeby

Výkon zvlhčovače vzduchu se určuje podle toho, kolik gramů páry je vytvořeno za hodinu provozu. U některých přístrojů lze tento výkon regulovat a jsou tedy jednodušší na ovládání. Ovšem skoro žádnou pozornost nevyžadují zvlhčovače s automatickou regulací. Vhodné je, pokud má přístroj zabudovaný vlhkoměr. Pokud ne, je dobré jej do místnosti umístit.

Velikost nádržky

Tento parametr rozhoduje o tom, jak častou pozornost bude váš zvlhčovač vzduchu vyžadovat. Většinou se zvlhčovače vypínají automaticky při spotřebování vody. S velikostí nádržky souvisí i nastavitelnost doby provozu. Na trhu jsou i zvlhčovače s dálkovým ovládáním.

Hlučnost přístroje

Hlučnost zvlhčovače vzduchu může být pro citlivější lidi podstatnou vlastností. Většina přístrojů vytváří hluk do 25 dB.

Technologie zvlhčovačů

Diskové zvlhčovače pracují na principu rotace disků ve vodní lázni. Jde o přirozené zvlhčování a navíc je vzduch promýván, čímž se eliminují částice prachu.

Ultrazvukové zvlhčovače jsou ideální do všech prostor. Voda je v nich měněna na mlžinu, která je vyfukována jako jasně viditelná pára.
Studené zvlhčovače přirozeně odpařují vzduch, který je jako suchý nasáván přes zvlhčovací filtr a získává tak vlhkost. Nedoporučuje se však alergikům pro možný růst bakterií.