Jak vybrat ten správný byt


Děláme to jen jednou či maximálně několikrát za život, stojí nás to i několik milionů a ovlivní to naše bytí úplně ve všem. Koupě bytu je významný životní krok a vyžaduje precizní přípravu. Tentokrát se podíváme, jak se neztratit v nepřeberné nabídce starších i nových bytů na trhu, a jak vybrat byt, ve kterém se nám bude přibližně žít.

Postup

Lokalita

Říká se: nejprve vyberte město, pak čtvrť, pak ulici, pak dům a až nakonec konkrétní byt. Zatímco byt si lehce přizpůsobíte obrazu svému, u ostatního to už zdaleka neplatí.Výběru lokality proto věnujte nejvíce času. Hledejte místa s dobrou dopravní obslužností, abyste nebyli odkázáni jen na auto. Každá služba, každý obchod je bod navíc. Lokalitu si sami několikrát projděte v různých denních i nočních dobách – zjistíte o ní více, než vám řekne dvacet reklam a katalogů.

Stav domu i bytu

Teď je na čase pořádně prozkoumat samotný dům. Pokud vybíráte byt ve starší zástavbě, dívejte se, zda již proběhla rekonstrukce. Pokud ne, tak se ptejte, zda je v plánu a zda jsou na ni v domovním fondu peníze. V novostavbách se zase ptejte na záruky, možnosti úprav na míru a různé bonusy – od parkovacího místa po kuchyňskou linku.
Stejně pečlivě projděte i byt – zaměřte se na topení, okna a dveře, rozvody vody a elektroinstalaci. Zatímco kachličky nebo podlahy snadno vyměníte, přesekat starou elektřinu v hliníku je pořádně nákladná fuška.
A jeden tip – jestliže se v opravách domu nevyznáte, vezměte s sebou na prohlídku někoho zkušenějšího.

Přízemí, patro nebo pod střechu?

Každé podlaží má svá pro i proti. Starší a nemohoucí osoby volí byty v přízemí, do kterých je snadný přístup, a bývají i bezbariérové. V domech s mnoha byty je ale zase v přízemí největší ruch – zvláště v bytech u výtahu. V bytech se sousedy všude kolem zase nebývá takový klid a byty pod střechou, zvláště ve starších domech, trpí zimou i vlhkem.
Volba podlaží je snazší v zateplených domech se silnými stěnami – dobře vám bude všude.

Náklady na bydlení

Pečlivě si prostudujte, kolik zaplatíte každý měsíc po koupi bytu do fondu oprav, za energie a za další provozní náklady (například parkování, úklid domu, internet atd.). Zvláště u starších a nezateplených domů se může nižší pořizovací cena bytu nepěkně vymstít v podobě i několikanásobně vyšších měsíčních nákladů oproti energeticky úsporným novostavbám.

Pořizovací cena a financování

Může se zdát, že kupní cena bytu je jasná. Opak je pravdou – zde máte prostor pro vyjednávání. Využijte jej! Pečlivě prozkoumejte podobné nemovitosti v okolí a porovnejte jejich cenu s tou vaší. Výhodnější cenu také můžete získat za rychlé jednání.
Pokud financujete bydlení hypotékou, u novostaveb developeři často nabízí výhodné financování s konkrétní bankou. To může být výhodné, vždy jej ale porovnejte s dalšími nabídkami na trhu.