Jak vybrat súrávné pařeniště na zahradu


Pařeniště zahrádkáři pořizují rovnou ze dvou důvodů. Prvním důvodem je urychlení růstu rostlinek z jara, tím druhým je prodloužení zahrádkářské sezóny na podzim. Výhodou pařenišť je jejich nízká pořizovací cena (na rozdíl od některých skleníků) a také to, že si lze jednoduché pařeniště vyrobit i svépomocí. Pokud vybíráte pařeniště prvně, tak dejte pozor na důležitá kritéria výběru.

Postup

Určení pěstovaných plodin

Nejprve se rozhodněte, jaké plodiny budete v pařeništi chtít pěstovat, podle toho se bude orientovat samotný výběr pařenistě.

Velikost pařeniště

Nejmenší pařeniště jsou tvořena pevným rámem, který je zakrytý plachtou. Taková pařeniště jsou nejlevnější. Největší běžná pařeniště mají na výšku 2 metrů a na délku i 10 metrů a více. Pokrýt tedy můžete část zahrady, ale pokud chcete velkou produkci plodin, tak investujte do většího pařeniště.

Konstrukce pařeniště

Nejlevnější pařeniště jsou tvořeny drátěnou konstrukcí, jejich životnost je obvykle 1-2 sezóny. Pařeniště ze dřeva mohou vydržet rovněž několik sezón, ale kvůli vlhkosti dřevo rychle plesniví a ztrácí na kvalitě. Nejmodernější jsou pevné ocelové nebo hliníkové konstrukce, které slibují mnohaletou životnost a stabilní konstrukci. Pevnost konstrukce je důležitá, obzvláště pokud jde o velká pařeniště, která mohou být smetena silným větrem.

Pařeniště z plastu, nebo fólie?

Plast nebo fólie volte podle typu plodiny. Pokud je zapaření a vytvoření podmínek pouze dočasné, tak si vždy zvolte fólii, aby mohly rostliny dále růst a aby bylo možné je pak snadno sklidit. Plastové pařníky jsou určeny již pro stálé umístění. Pěstují se v nich často rajčata, okurky a ostatní plodiny. Plastové pařníky mají obvykle kovovou konstrukci a dlouhou životnost.

Systém otevírání a větrání

U drobných pařenišť si zvolte takový systém, abyste odklopili pouze vrchní část pařeniště a měli okamžitý přístup k rostlinám, které můžete zalévat, hnojit nebo sklízet. U velkým pařníků si vybírejte dveřní vstup. Nejlevnější pařeniště mají vstup řešený pouze plachtou. Ideální je ovšem pařník s pevným rámem dveří. Dokonce i v pařníku je potřeba občas vyvětrat, menší pařníky lze větrat hlavním víkem nebo dveřmi, velké by měly disponovat okny k větrání.