Jak vybrat správný podnikatelský úvěr


Vzít si podnikatelský úvěr není pro společnosti nic neobvyklého. Právě naopak. Finanční prostředky banky umožní nastartovat podnikatelské aktivity a realizovat podnikatelské záměry. Každá firma prochází během svých aktivit vývojem a proto je dobré, aby podnikatelský úvěr umožňoval tento vývoj věrně kopírovat. To znamená, aby firmu nebrzdil, umožnil rozšiřování její aktivity a spravování jejich aktiv. Který podnikatelský úvěr si vybrat, podle jakých kritérií a jaké další úvěrové produkty jsou k dispozici na našem trhu? Tady je několik rad a tipů.

Postup

1

Snad nejčastějším problémem začínajícího podnikatele je nedostatek finančních prostředků. To spolehlivě může vyřešit právě banka, která poskytne úvěr potřebný k realizaci aktivit. Podmínkou ale je, aby podnikatel měl dobře zpracovaný podnikatelský plán, tedy byznysplan.

2

Pro financování projektů podporovaných z fondů Evropské unie banky nabízejí speciální úvěry. Uvažujete-li o realizaci takového projektu, informujte se u banky na možnosti speciálního financování. Tyto úvěry poskytuje např. ČSOB.

3

Jestliže potřebujete na krátkou dobu překlenout období, kdy musíte např. zaplatit za zboží, ale platbu od odběratele obdržíte až za např. dva měsíce, ale přitom nemáte dostatek finančních prostředků na účtu, pak stačí mnohdy u banky nechat si zřídit tzv. povolené přečerpání úvěru nebo kontokorentní úvěr. S bankou se dohodnete na výši finanční rezervy na účtu, jakmile se vám účet dostane do plusu, úvěr je uhrazen. Platíte zpravidla jen úroky za dobu čerpání úvěru.

4

Zajímavou alternativou je použití kreditní karty. Ta umožňuje čerpat peníze banky, pokud peníze včas vrátíte, neplatíte úroky. Počítejte však s možným poplatkem za vedení kreditního účtu, popř. že výše kreditního účtu nemusí být dostačující pro vaše potřeby.

5

Revolvingový úvěr je určený těm podnikatelům, kteří potřebují dodateční finanční prostředky na financování provozních potřeb. Banka vám financuje pohledávky, někdy i zásoby.

6

Účelový úvěr a neúčelový úvěr – v prvním případě čerpáte prostředky na předem vymezené nákupy, třeba na nákup strojů a zařízení apod. Kdežto neúčelový úvěr umožňuje čerpat peníze, aniž byste dokládali, za co jste je utratili. Banka posuzuje podmínky.

7

Máte-li jasno, který z podnikatelských úvěrů je pro vás vhodný, nastává fáze posuzování nabídek. Jste podnikatelé, žijete v tržním prostředí, a proto vybírejte tu nejvýhodnější nabídku. Nejvýhodnější podnikatelský úvěr ale zdaleka nemusí být ten s nejnižšími úrokovými sazbami. Máte-li dlouhodobě vedený podnikatelský účet u své banky a jste s ní spokojeni, pak tím spíš se nabízí možnost uzavřít podnikatelský úvěr právě tam. Ale jedna rada: nejprve si zjistěte podmínky u jiných bank a do své banky běžte až naposledy. Mějte argumenty, proč by vám například měli slevit (jiná banka je levnější), umožnit nějakou výhodu (jiná banka má) apod. Vytvořte si prostor pro vyjednávání.