Jak vybrat správný křovinořez


Křovinořez není pouze jeden stroj, ale jedná se o hromadné označení strojů, které svojí podobou připomínají kosu s žacím kotoučem na konci. Křovinořezy si z pravidla vybírejte podle toho, na co je budete používat. Křovinořezy lze rozdělit na běžné křovinořezy a vyžínače. Jaký křovinořez si vybrat?

Postup

1.Křovinořezy s elektrickým motorem

Jedná se o křovinořezy pro použití v blízkosti elektrického zdroje. Mají výrazně menší výkon než benzinové, ale na druhou stranu jsou méně hlučné. Jelikož je uživatel omezen délkou kabelu, tak jsou určeny pro menší plochy k sečení.

2.Křovinořezy s benzínovým motorem

Nejideálnější verze křovinořezů, která disponuje natolik silným výkonem, že si poradí s drobným i silnějšími dřevinami. Pokud si ho vyberete, tak nejste nijak omezení vzdáleností ani plochou, kterou budete kosit.

3.Křovinořezy na kolech

Typ křovinořezu, který je vybaven koly, tudíž není nutné při práci s ním tolik zatěžovat trup. Je vhodný především po dlouhodobé sečení nebo také pro sečení ze svahu. Pokud si chcete při práci ušetřit bolavá záda, tak je to pro vás vhodná varianta.

4.Vyžínače s elektrickým motorem

Vyžínač je druh křovinořezu s obloukovým madlem, přes který se přenáší kroutící moment. Vyžínač s elektrickým motorem je velmi lehký a výkonem mnohem slabší než běžný křovinořez nebo benzinový vyžínač. Zahnutý tvar je především u koncového žacího kuželu, který je přizpůsobený tak, aby vyžínal trávu podél domu, obrubníků a stromů, odtud název “vyžínač“. Díky své váze je vhodný pro ženy, které potřebují vysekat trávu na dvorku neb zahrádce. Uživatel je limitován délkou kabelu.

5.Vyžínače s akumulátorem

Akumulátorové vyžínače disponují nejmenším výkonem, ale lze s nimi kosit trávu bez nutnosti zapojení do zdroje. Na jedno nabití může akumulátor vydržet i půl hodiny. Obvykle jsou vybaveny žací strunou.

6.Benzinové vyžínače

Nejsilnější verze vyžínače, kterou je vhodné používat pro větší plochy. Lze s nimi sestříhat i drobné stromky nebo keře. Jde o velmi všestranný nástroj vhodný i pro náročnější uživatele.