Jak vybrat správnou bubnovou sekačku


Bubnové sekačky jsou určeny k sečení vysoké trávy na rovných i v hůře přístupných terénech. Jsou vhodné pro zemědělce, kteří potřebují několikrát za rok posekat louku nebo pole. Využití najde i mezi běžnými uživateli, kteří mají velkou zahradu. Mezi bubnovými sekačkami jsou velké rozdíly a to v cenách. Podle jakých kritérií si bubnovou sekačku tedy vybrat?

Postup

1.Podle způsobu sečení

Podle způsobu sečení si můžete vybrat bubnovou sekačku s jedním bubnem, dále dvoububnovou a diskovou. Jak bubnová, tak i dvoububnová fungují na stejném principu, jsou opatřeny bubnem, který je zakončen dvěma břity, které se kolem bubnu otáčejí. Dvoububnové jsou nedoporučované z důvodu malého využití a vysoké ceny. Diskové sekačky mají místo bubnu pouze disk, který kopíruje povrch terénu, vyžadují méně údržby.

2.Podle pojezdu

Můžete si zakoupit bubnové sekačky s pojezdem nebo bez něj. Vždy si vybírejte především modely s pojezdem. Při sečení nerovného terénu se rychle unavíte a několikahodinová práce s tímto strojem je velmi vyčerpávající.

3.Podle přífuku gum

Snažte se vybírat modely s větším přífukem, čím větší přífuk je, tak tím snadněji se sekačka ovládá. Modely s kolečky bez přífuku se velmi složitě ovládají a v členitějším terénu jsou nevyužitelné.

4.Podle záběru

Ideální volbou je vybrat si jedno-bubnovou sekačku se záběrem cca 70cm. Jedná se o univerzální rozpětí. Větší rozpětí je obvykle dostupné pouze u dvoububnové sekačky.

5.Se stavebnicovým systémem

Jestliže budete mít v plánu využít sekačku i pro jiné účely, tak si vyberte takovou, která poskytne stavebnicový systém. Díky přídavným zařízením jí pak můžete snadno proměnit v obraceč trávy, odklízeč nečistot, ale třeba také jako sněhovou frézu. Využití je velmi široké.

6.Podle motoru

Je důležité, abyste vybrali sekačku s dostatečným výkonem, ten by měl mít alespoň 4,5 koně. Motory se nabízejí SV, OHV a OHC. Motory SV jsou pro méně náročné terény, OHC jsou tiché, účinné motory pro široké využití a OHV jsou motory určené pro profesionální stroje.