Jak vybrat správné hnojivo


Hnojivo zlepšuje zásobení rostlin živinami a to především draslíkem, dusíkem a fosforem. Rozlišují se 2 skupiny hnojiv : organická a minerální.
Organická hnojiva jsou rostlinného nebo živočišného původu.
V prodejnách se zahrádkářským zbožím již spoustu let seženete i nejrůznější speciální hnojiva například na rododendrony a kamelie, na hortenzie (mimo jiné i pro udržení jejich modré barvy). Většině rostlin postačí běžná hnojiva a spousta trvalek vystačí s jednou dávkou kompostu ročně a to na jaře.

Postup

1

V zásadě platí jedno důležité pravidlo – NEPŘEHNOJIT!
Obvykle použijte vždy o něco menší koncentraci při dávkování, než doporučuje výrobce. Předávkování hnojivy může mít za následek spálení kořenů.
V okrasné zahradě jsou velkými spotřebiteli hnojiva hlavně trávníky a v zahradě zeleninová rajčata a tykve.

2

Obecně je rostlinami lépe přijímáno tekuté hnojivo. Lépe se vstřebává, rostliny jej rychleji přijmou, ale na druhé straně nepůsobí příliš dlouhodobě.
Hnojiva s dlouhodobým účinkem, jako jsou hnojivové tyčinky, kapsle, kužely zásobují rostliny až několik měsíců. Je potřeba si však uvědomit, že se z nich živiny uvolňují jen při teplotě nad 16 °C a také pouze při dostatečném zavlažování.

Dělení Hnojiv:
Kapalná hnojiva
Krystalické hnojiva
Minerální hnojiva
Organominerální hnojiva

3

Pro okrasné keře a rostliny se vžilo používání pomalu rozpustných hnojiv, které má řadu výhod: snížení ztrát živin vyplavováním, možnost použití vyšších dávek hnojiv a zjednodušení systému hnojení. Celková dávka potřebných živin se aplikuje jednorázově při výsadbě, přihnojování odpadá nebo se výrazně zjednodušuje.

4

Trávníkové hnojivo obsahuje dva důležité prvky pro přípravu trávníku na přezimování – tj. dusík, a především vysoký podíl draslíku, který je pro přezimování trávníku nezbytný.
Draslík podporuje odolnost trávy vůči suchu, vymrzání a chorobám. V jarním období se tak trávník velmi rychle obnoví a je připraven pro jeho rychlejší užívání.

5

Organické hnojivo pro plodovou zeleninu se používá k základnímu hnojení před výsadbou, případně k přihnojování během vegetace. Hnojivo se rovnoměrně rozhodí na plochu a zapracuje do půdy u přihnojování se mělce zapraví do půdy.