Jak včas rozpoznat cukrovku


Jak poznat cukrovku? Cukrovka vzniká v důsledku nedostatku tvorby inzulínu. Pokud nefungují dostatečně buňky slinivky břišní, které tento inzulín produkují, jedná se o diabetes prvního typu. Optimální hladina cukru v lidském těle je kolem pěti mmol na litr krve. Pokud je to přes sedm, je to signál právě pro nechtěnou cukrovku. Vznik cukrovky souvisí tedy s tvorbou inzulínu ve slinivce. Buď se ho tvoří málo nebo žádný, anebo je produkován, ale tělo na něj nereaguje tak, jak by mělo. Pak se cukr v krvi neumí spálit.

Postup

Jaké jsou příznaky cukrovky?

Většinou je hned nepoznáme, jelikož cukrovka probíhá skrytě. U prvního typu cukrovky obvykle přestane stačit množství inzulínu potřebné ke zpracování cukru v těle. Cukr se dostává do moči, kde se pozná laboratorně. Mluvíme o zvýšené glykemii. Diabetes druhého stupně vzniká ještě pomaleji. Náchylné jsou osoby s nadváhou, vysokým cholesterolem, nedostatkem pohybu, které pijí alkohol, kouří a žijí ve stresu.

Jak cukrovku poznáme?

Máme stále žízeň a často a vydatně močíme. To je důsledek špatně fungujících ledvin, které nedovedou cukr udržet. Vyšší hladina glykemie znamená více moči. Stále více hubneme a jsme unavení. Pokud se totiž glukóza nedostane do buněk, začnou trpět nedostatkem vnitřní energie, kterou si pak zajišťují rozkladem tuků. Proto jsme malátní a unavení bez chuti do života.

Pokud se cukrovka neléčí, cítíme aceton. Je to odpadní látka vznikající katabolismem tuků a uvolňováním požadované energie. Odpadní látky pak okyselují vnitřek našeho těla a ovlivňují některé chemické reakce a látkovou výměnu. Někdy dochází k poruchám vědomí. Při rychlejším postupu nemoci se člověk zdá být zmatený či opilý. Dostavují se bolesti břicha, nechutenství a pocity chřipkového onemocnění.

Dalším varovným signálem je letargie, apatie, slabost, prudké dýchání, což v extrémních případech vede ke stavu bezvědomí, diabetickému kómatu a smrti.