Úvod RADY A TIPY Do života Jak „supermatky“ škodí svým dětem? Povinné čtení pro každou ženu a nejen...

Jak „supermatky“ škodí svým dětem? Povinné čtení pro každou ženu a nejen ji …


,,Když budu mít takové holčičku, určitě ji zapíšu na angličtinu, gymnastiku, kreslení, do hudební školy a na kurzy plavání“, prohlašovala vždy moje kamarádka při pohledu na nějaké malé děvčátko, kterou kolem vedla její maminka. Někdy k seznamu přidala ještě francouzštinu a tenis. «Cože? Na všechno najednou? »Divila jsem se pokaždé. «No jasné», odpovídala s jistotou a přesvědčením v hlase. «Chci dát dítěti to nejlepší vzdělání, co můžu. Jednou mi poděkuje,,.

Můj údiv se lety změnil v jistotu, že za podobným přáním rodičů «dát dítěti to nejlepší, co pro jeho vzdělání mohou», se nezřídka ukrývá kus snobství, ješitnost a potřeba vypadat v očích jiných lidí lépe než supermatky a superotcové vychovávající superděti

Když jsem pak sama měla děti, setkávala jsem supermatky odhodlány vychovat superdeti velmi často. Vodili své dcerky a synky do všelijakých kurzů a kroužků ani ne od jejich tří let a někdy i podstatně dříve.

Když jsem dala najevo nepochopení, k čemuž je tříletému dítěti kurz rozvíjející myšlení, ve kterém se učilo poznávat barvy a zvířátka, dívali se na mě tyto matky zvysoka. Jak na méněcennou. A když zjistili, že můj pětiletý syn dosud nenavštěvuje kurzy angličtiny, vykřikovaly zděšeně: Ale ne!? Vždyť Propast ten nejvhodnější čas! Co si počne v dnešním světě bez angličtiny?


S hrůzou jsem sledovala, jak své děti za každého počasí táhnou do nějaké dusné místnosti, kde se učili triviálním slovům a písničkám, aniž by z toho měli nějaký hlubší pojem.

Ale obličeje těchto matek byly zalité hrdostí. Aby ne! Se ctí přece plnily svou mateřskou povinnost a nenechali své dítě zaostat, aby se mezi ostatními necítilo nějak pozadu. Pro pětileté dítě přece není nic důležitější než angličtina!

Neděsí mě ani tak nesmyslnost těchto snah, jako evidentní škody, které to na dítěti páchá, když je toho příliš. Proč rodiče – a častěji jsou to opravdu matky – předškoláky tak přetěžují? Myslím, že v tom opravdu velkou roli hraje jistý komplex supermatky. Nejdůležitější je pro ně vnější dojem z takové aktivity. Porovnání se s ostatními. Zařazení se do současného „trendy proudu“. Co to však způsobuje s jejich dětmi?

 

VYJMENOVÁNÍ VŠECH PROBLÉMU NA DALŠÍ STRÁNCE ➔

 

1
2loading...

Kam dál?