Jak správně zazimovat svou motorku


Motorka není pro motorkáře pouze koníčkem, je to jejich vášeň. Tato vášeň ovšem končí se zimním obdobím, kdy je potřeba motorku pořádně zazimovat. Jedině po správném zazimování můžete opět na jaře váš stroj vyjet a prohánět se po asfaltu. Pokud dojde k nedodržení základních zásad zazimování, tak svoji motorku na jaře jen tak nenastartujete. Jak tedy správně zazimovat svou motorku?

Postup

1.Opravy

Pokud má vaše motorka nějaké vady, tak je nechte opravit ještě před zazimováním, abyste měli na jaře motorku připravenou k použití.

2.Umytí

Celou motorku důkladně umyjte a naleštěte. Zbavte se všech povrchových nečistot. Když s mytím s končíte, tak motorka musí vypadat jako nová.

3.Šrouby

Ujistěte se, jestli jsou všechny šrouby na motorce správně utažené a jestli vše drží tak jak má.

4.Řetěz

Zkontrolujte strukturu řetězu, měl by splňovat správné prověšení. Vždy ho také promažte.

5.Nádrž

Nádrž nečistěte, ale pouze ji natankujte plnou. Pouze v případě silného znečištění ji propláchněte směsí benzínu s olejem.

6.Olej

Je potřeba aplikovat olej na válce, po aplikaci je protočte, ale nestartujte.

7.Baterie

Na zimu ji vždy vyndavejte ven a dejte ji na místo, kde bude teplota minimálně 10°C, pokud je potřeba dolít kyselinu, tak ji dolijte.

8.Podložení

Motorku vždy dávejte na stojan nebo ji podložte nějakou konstrukcí, aby nedošlo k deformaci kol, která budou dlouhou dobu bez pohybu.

9.Plachta

Pokud jste provedli všechny uvedené kroky, tak motorku přikryjte. K přikrytí si nevybírejte plachty, ve kterých by se mohla srážet voda. Nejvhodnější jsou bavlněné povlaky.