Jak správně zazimovat muškáty


Víte jak správně zazimovat muškáty? Muškáty (pelargonie) jsou víceleté rostliny, které jsou díky svým krásným bohatým květům hojně používány na ozdobu oken i balkónů. Jak již zde bylo zmíněno, jsou to rostliny víceleté, proto je potřeba je přes zimní měsíce důkladně zazimovat. Nevíte jak na to? Tak čtěte dál návod v kostce.

Postup

1

Muškáty je potřeba zazimovat ještě před tím, než uhodí první mrazíky. S přípravou na jejich zazimování ale je vhodné začít již na přelomu září a října, kdy je třeba, abyste začali pozvolna omezovat jejich zálivku a přestali rostliny hnojit.

2

Před vlastním zazimováním muškátů je třeba nejprve rostliny na zazimování připravit. Tato příprava zahrnuje jejich úpravu, kdy je třeba rostliny sestříhat nebo seřezat asi na 1/3 jejich velikosti, odstranit všechny suché listy a všechny květy.

3

Dále je třeba rostliny zkontrolovat, zda nejsou napadené nějakým škůdcem či plísní a napadené kusy ošetřit chemickým postřikem proti škůdcům. Případně můžeme preventivně ošetřit všechny rostliny.

4

Takto připravené rostliny přeneseme do skleníku nebo do vhodné místnosti v domě, např. do chodby či sklepa. Vhodná místnost však musí mít teplotu jen asi 10 až 15 ˚C, protože při vyšší teplotě by rostliny mohly utrpět teplotní šok. V této místnosti musí také být okno, aby měly rostliny dostatek slunečního světla.

5

Během přezimování je potřeba rostliny průběžně kontrolovat, zda neuhnívají nebo zda je nenapadl škůdce a cca dvakrát za měsíc je třeba trochu zalít a případně také zastřihnout nově vyrostlé listy. V době přezimování rostliny rozhodně nehnojte.

6

První přihnojení (nejlépe speciálním hnojivem na pelargonie) proveďte až na začátku měsíce března, kdy je také třeba začít pomalu navyšovat zálivku.

7

A vyplatí se vůbec muškáty zazimovat, není lepší koupit si na jaře nové květiny a ušetřit si tak starosti a práci? Pokud máte pro zazimování vhodné podmínky, rozhodně se je pokuste zazimovat do dalšího roku. Motivací vám může být fakt, že rostlinka se vám za péči, kterou ji budete věnovat také v zimních měsících, odvděčí, protože víceletá rostlina má bohatší květy než rostlina jen jednoletá.