Jak správně zateplit zárubně bytů v pavlačových domech


Pavlačové domy jsou k vidění jen ve velkých městech, která prožívala od 19. století veliký rozrůst. Šlo vcelku o malé byty, ke kterým vedla komunikace po otevřených chodbách – pavlačích. Na těch se sušilo prádlo, hrály si zde děti, paničky si mohly podrbat apod. To, co vyhovovalo ale před sto lety, dnes je již zastaralé a pavlačové domy se rekonstruují a mění do nového.

Postup

1.

Jednou z nevýhod pavlačových domů je to, že se z otevřeného prostoru přímo vstupovalo do bytu. Toto místo je potřeba proto tepelně izolovat, přesněji zateplit zárubně. Vstupní dveře bývají často plechové jako protipožární prevence. Osazeny bývají jen v 10 cm širokých, kovových zárubní místěných přímo na stěně. Proto se při mrazech sráží vlhkost a voda může stékat po dveřích.

2.

Zárubeň oblepíme z vnějšku asi 1 cm silným polystyrénem speciálním lepidlem pro lepení polystyrénu na nenasákavý podklad. Pak na polystyren nalepíme 1 cm silné latě jako obložení. V místě zámku latě uřízneme, aby se kování nezachytávalo o zárubeň.

3.

Obložení natřeme silnovrstvou lazurou na dřevo.

4.

Vlhkost jsme tímto odstranili, ale zmenšila se nám světlost dveří o sílu polystyrenu a obložení.

5.

Pokud nechceme mít obložení zárubní dřevěně, můžeme si koupit vyráběné zateplení kovových zárubní, které má na vrchu hliníkový plech různých barev a odstínů, ale prodávají se i přímo zateplené plastové dveře. Tady je výhoda, že zateplení mí sílu jen 1 cm, takže světlost se změní pouze o 2 cm, a nemusí se vyřezávat drážku pro kování. Dveře jsou normované, takže jsou použitelné i do původních kovových zárubní.