Jak správně začít s pěstováním oskeruše


Oskeruše, správně jeřáb oskeruše, má několik forem, hlavně jablíčkonosnou s kulovitými plody a hruškotvarou s plody hruškovitými nebo vejčitými. Barva malvice je žlutozelená až hnědozelená, na slunci má často oranžová až červená líčka. V jednom plodu jsou často jedno nebo dvě semínka podobná těm semínkům jablečným. U nás roste oskeruše tradičně na jižní Moravě a na Slovácku, ale dá se úspěšně pěstovat do výšky 500 m.n.m., nejlépe v bohaté půdě na vápencovém podloží.

Postup

Jak začít s pěstováním oskoruší? Buď ji vypěstovat ze semínka, což je dlouhodobé a ne vždy úspěšné, případně ji lze naroubovat na jeřáb či hrušku, ale nejlepší je si koupit již vzrostlou sazenici, minimálně 2 metry vysokou. Tu seženete nejsnáze na Moravě, zejména v Tvarožní Lhotě, kde má toto ovoce své muzeum a i své svátky.

Na zahradě nebo na pozemku vykopeme jámu, na dno dáme zralý kompost nebo černozem třeba s drny. Zatlučeme vodící tyč, kolík, k němu postavíme stromek oskeruše a zasypeme hlínou. Hlína by měla být vydatná na živiny, hlavně ne jílovitá, aby dobře vsakovala vodu. Hlínu udusáme, kmínek přivážeme ke kolíku a pravidelně zaléváme, hlavně v parném létě. Voda by měla být spíše vlahá, odražená, ledová může vývin stromku na delší dobu zarazit.

Jeřáb oskeruše je poměrně odolná rostlina, ale potřebuje ochranu proti několika nebezpečím. U mladých i vzrostlejších stromků je to postřik proti mšicím. Proti houbovým chorobám se používají postřiky obdobně jako u jabloní se širokospektrálními fungicidy. Pokud jsme u lesa, nesmíme zapomenout na skutečně pevnou ochranu proti okusu zvěří, neboť té oskeruše velmi chutnají. Hlínu kolem stromku proti zaplevelení buď pravidelně okopáváme nebo mulčujeme, nejlépe obojí.

Pokud chceme pěstovat více než jeden strom oskeruše, neměly by být od sebe vzdálené méně než 10 metrů.

Plodit strom začne obvykle za 10 let, ale budete-li mít skutečně vhodné podmínky, nejdříve za 5 let. Trpělivost se tady skutečně vyplatí, protože vzrostlý strom má až 100 kg ovoce.

Plody oskeruší má mnohostranné využití, ať je to pálení, tak i kompoty, marmeláda, sušení a podobně. Ovoce je velmi zdravé, pálenka dokonce se považuje za léčivou.