Úvod RADY A TIPY Do života Jak správně vyměnit struny na kytaře

Jak správně vyměnit struny na kytaře


Jak vyměnit struny na kytaře. Kytara je strunný nástroj, na který se hraje drnkáním zpravidla na šest napnutých strun, které jsou většinou naladěny v tomto pořadí: E h g D A e. Málokdy je možno se setkat také s kytarami se sedmi, devíti nebo dokonce dvanácti strunami. Občas se stane, že struna praskne, nebo je potřeba struny vyměnit. Co je k vyměnění strun potřeba a jak se má při této činnosti správně postupovat? Může se to jevit složité, ale při troše cviku to zvládne opravdu každý šikovný hráč na kytaru.

Postup

1

Struny jsou na kytaře napnuty mezi kobylkou a ladícími kolíky, které jsou umístěné na hlavici kytary. Při výměně strun na kytaře je nejprve potřeba odstranit staré struny – zde se postup může lišit, někdo doporučuje nejprve vyndat všechny staré struny a následně nandat všechny nové struny, někdo doporučuje vyměňovat struny jednu po druhé. S uvolňováním struny začínáme ze strany u kolíku, kde strunu uvolníme otáčením tohoto kolíku pomocí kličky. Ze strany u kobylky následně strunu uvolníme vytažením příslušného kolíčku z kobylky.

2

Novou strunu napneme na kytaru v opačném pořadí. Strunu nejprve připevníme pod kolíček v kobylce a následně druhý konec struny protáhneme dírkou v ladícím kolíku a pomocí kličky točíme kolíkem do doby, než je struna na kytaře napnutá. Strunu přitom přidržujeme druhou rukou. U basových strun, které jsou opředené, je třeba provést asi jen 2-3 otáčky, u strun, které jsou tenké a neopředené (struny „e“ a „h“) je třeba provést otáček asi 6. Musíte postupovat pozvolna a velmi opatrně, protože se docela jednoduše stane, že struna při přehnaném napínání praskne.

3

Přebytečné struny na konci u ladících kolíků můžete buď ponechat tak jak jsou, nebo stočit do kroužku a nechat si tak rezervu pro případ, kdy vám struna praskne u kobylky, nebo je můžete odstranit pomocí štípaček.

4

Po výměně strun je třeba kytaru naladit, a to někdy i několikrát, protože novým strunám chvíli trvá, než si tzv. sednou.
Kam dál?