Jak správně si vypěstovat jasmín


Jasmín patří k okrasným keřům, které provoní zahrádku v létě i v zimě. Jasmín nahokvětý je rozložitým keřem dorůstajícím do výšky i do šířky až 4 metrů. Na zahradách a v parcích působí velice dekorativně a hlavně elegantně, díky dlouhým a převislým výhonům, které tvoří překrásné oblouky. Pusťte se do pěstování jasmínu i vy sami.

Postup

1

Pěstovat jasmín můžete také na vyvýšených záhonech nebo zídkách, z nichž může volně přepadat, nebo jej můžete vyvazovat k trelážím. Na zimu jasmín ztrácí téměř všechny sytě zelené lístky, zato podle počasí jasmín kvete obvykle od prosince do dubna jasně žlutými a vonnými kvítky.

2

Pěstování jasmínu na zahradě je velice nenáročné. Snáší jakoukoliv půdu, která je trochu vlhčí, ale musí být dobře propustná. Vhodným stanovištěm je například chráněné místo u zdi s dostatkem slunečního svitu, ale spokojí se i s polostínem.

3

Na zimu je dobré jasmín chránit před mrazy lehkým obalením netkanou bílou textilií.

4

Po odkvětu jasmínu na jaře, můžeme provádět občasný řez, kterým podpoříme intenzitu jeho růstu.

5

Jasmín si můžeme snadno množit tzv. hřížením. Mladý výhon rostoucí nízko u země ohneme k povrchu půdy, kam je upevníme drátkem nebo dřevěným kolíkem a zasypeme zeminu. Po zakořenění výhonu jej odstřihneme od mateřské rostliny a opatrně zasadíme na novém místě.

6

Mezi jasmíny jsou ovšem i pokojové rostliny. Nejsnadněji se pěstuje pokojovka Jasminum Polyanthum s narůžovělými květy. Všechny druhy pokojových jasmínů mají dlouhé výhony, které potřebují oporu. Kvetou na jaře a na začátku léta a jejich značná vůně může být někdy příčinou bolestí hlavy.

7

Pokojové jasmíny vyžadují průměrnou teplotu, světlo a pravidelnou zálivku. V létě můžeme jasmíny rosit měkkou vodou a půdu musíme udržovat neustále slabě vlhkou, protože nesnášejí vyschnutí.

8

Přesazovat mladé rostliny bychom měli každoročně, staré po dvou až třech letech.