Jak správně rozpoznat pohlaví morčat


Téměř každé dítě touží po nějakém živém tvorovi, o které by se mohlo starat. Péče o zvířátko má na děti obvykle pozitivní dopad, neboť u něj pěstujete jednak dobrý vztah ke zvířatům, ale i k životu vůbec. Navíc dítě získává potřebné návyky k plnění pravidelných povinností. Záleží na podmínkách, které můžete novému členu domácnosti poskytnout. Často takovýmto živým tvorečkem v domácnosti bývá morče. Pokud svému dítěti pořídíte morče, určitě vás bude zajímat jeho pohlaví. Jak to poznat, vám můžeme poradit v několika bodech tohoto článku.

Postup

Předem je třeba konstatovat, že poznat pohlaví u mláďat a mladých morčat je velmi obtížné. Začínající chovatelé s tím mají potíže hlavně u miminek, ovšem za pár dní po narození se dá pohlaví celkem bezpečně určit. Budete-li kupovat morče ve zverimexu, můžete narazit na „odborníka“, který nechce přiznat, že tomu nerozumí a bude vám tvrdit, že je to sameček a naopak. Někteří hřeší na obtížnost rozeznání pohlaví a činí tak úmyslně, aby prodali morče za každou cenu. Přes značnou obtížnost jsou přesto některé znaky, které vám můžou napovědět při určování pohlaví morčete. Jak rozeznat samce a samičku u morčat?

Pohlaví poznáme podle toho, jak se daný jedinec chová a co dělá.
Sameček má následující charakteristické znaky

a) bývá mnohem čipernější a větší
b) při dosažení pohlavní zralosti šíří intenzivní zápach, který se však časem ztratí, když necháte morče ve věku devět až dvanáct měsíců vykastrovat
c) vzdálenost mezi řitním a pohlavním otvorem je větší
d) když stlačíte opatrně bříško v anální oblasti, objeví se penis
e) u staršího samečka se dají pozorovat po stranách řitního otvoru varlata

Samička se vyznačuje tím, že

a) je menší a bývá přítulnější
b) po dosažení pohlavní zralosti nezapáchá
c) její pohlavní orgán je podélná štěrbina, táhnoucí se až k řitnímu otvoru