Jak správně provést kontrolu tlaku v pneumatikách


Správného tlak v pneumatikách je nezbytně důležité dodržet. Mnoho mladých řidičů dělá chybu v tom, že tlak pneumatik nehlídají pravidelně. V takovém případě hrozí velké nebezpečí, nedohuštěné pneumatiky mohou způsobit aquaplaning, přehuštěné mohou prasknout nebo udělat bouli a jedna pneumatika se špatným tlakem zkomplikuje řízení a zvýší riziko smyku. Jak provést kontrolu tlaku v pneumatikách správně?

Postup

Správný tlak v pneumatikách

Nejprve je potřeba zjistit, jaký tlak v pneumatikách je pro vaše vozidlo ideální. Tlak bývá v různých modelech aut odlišný. Pokud ho neznáte, tak máte dvě možnosti, první možností je nahlédnutí do technické dokumentace vozidla, tam je správný tlak vždy uveden. Pokud dokumentaci při sobě nemáte, tak se podívejte na vnitřní stranu víčka od nádrže, většina moderních aut ho má uvedený tam. Poslední možností je prostor kolem zavírání dveří, obvykle i tam se nachází štítek se správným tlakem.

Chladné pneumatiky

Tlak nelze měřit na zahřátých pneumatikách, protože by byla naměřená hodnota zkreslená. Zahřátá pneumatika vždy ukazuje větší tlak. Počkejte tedy 20 minut, dokud kola zcela nevychladnou. Pokud je auto na slunci, tak ho pro měření dejte do stínu.

Ventilek

Pro změření běžte k jednotlivým pneumatikám a odšroubujte kryty ventilků.

Tlakoměr

Následně tlakoměrem změřte tlak v pneumatice. Velmi často jsou dostupné mechanické i digitální tlakoměry. Pokud tlakoměr nemáte, tak ke kontrole můžete použít kompresor.

Úprava tlaku v pneumatikách

Prostřednictvím kompresoru upravte tlak tak, aby byl podle hodnoty, kterou jste přečetli na vozidle nebo v dokumentaci, tedy buď pneumatiku přifoukněte, nebo naopak upusťte potřebné množství vzduchu. Následně zašroubujte opět všechny kryty ventilků.

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách

Kontrolu tlaku v pneumatice provádějte pravidelně alespoň každý měsíc. Jiný tlak v pneumatice lze obvykle poznat i tak, že bude vizuálně jiná, než ostatní pneumatiky.