Jak správně pěstovat verbenu


Verbena u nás zdomácněla natolik, že dnes skoro nikdo neví, že tato krásná balkónová květina pochází z amerických druhů, které byly mezi sebou kříženy. Jedná se o letničku, pro kterou se jméno verbena používá víc, než český název sporýš. Tato letnička je velice dekorativní a atraktivní rostlinou, kvetoucí v mnoha sytých a výrazných barvách, ale i v různobarevných kombinacích a navíc nádherně voní.

Postup

1

Verbena se pěstuje ponejvíce jako jednoletá rostlina. Proto se moc nevyplatí si ji množit, jednodušší je zakoupit na jaře v obchodě často již nakvetlé sazenice a pěstovat je na balkóně jednu sezónu.

2

Pokud byste si chtěli verbenu ponechat do příštího jara, pak je potřeba rostlinky zkrátit asi o polovinu. Umístěte ji na světlé místo, kde bude stálá teplota kolem 10°C. Verbenu nesmíte přelévat, ale ani ji neponechat přeschnout. Na rozdíl od muškátů, či jiných balkónových květin, potřebují verbeny stálou vlhkost kořenových systémů. Před začátkem jara stačí rostliny seříznout na výšku zhruba 5 cm a přemístit na místo s teplotou nad 15°C.

3

Postupně zvyšujte dávky zálivky, kterou obohacujte o tekutá hnojiva. Než budete rostliny přesazovat znovu do truhlíků, bohatě obrazí a rozkošatí se.

4

Vhodným stanovištěm pro verbenu je celodenně osluněné místo. Nevadí ji ani úpal, ale vyžaduje dostatek vláhy. Proto jsou velice vhodné samozavlažovací nádoby, které je nutné stále kontrolovat a přibližně po třech dnech doplňovat vodu.

5

Verbeny jsou náročné na živiny a na vláhu. Na přihnojování se nejvíce osvědčil Kristalon a podobná tekutá hnojiva pro balkónové květiny.

6

Pro bohaté kvetení a rozvětvení je dobré pravidelné zaštipování, s kterými můžete začít již po výsadbě. Na každé rostlině zaštípněte polovinu jejich výhonků, po rozvětvení pak všechny zbylé.

7

Zaštípnuté výhonky verbeny můžete použít k řízkování a zakořenění ve vodě. Řízky seřízněte na délku asi 15 cm a odstraňte z nich spodní lístky. Ponechte na jednom řízku 6 až 8 listů a až ve vodě zakoření, přemístěte jej do směsi písku, rašeliny a perlitu, aby mohly plně prokořenit.