Jak správně pěstovat „pomlázkovník“


Pokud se chystáte plést na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní vypěstovat strom „pomlázkovník“, jenž díky své originalitě zkrášlí Vaši zahradu. Květy vrby navíc poskytnou první jarní potravu včelám. Pokud se chcete dozvědět postup, jak „pomlázkovník“ zasadit a pěstovat, přečtěte si tento následující článek.

Budeme potřebovat

  • Čerstvě upletená pomlázka z vrbového proutí
  • Voda
  • Kořenový stimulátor

Postup

Vrba je velmi nenáročný strom či keř, který se spokojí i s místem, kde by Vám skoro žádné jiné rostliny ani nerostly, např. v podmáčené půdě, můžete ji proto umístit třeba k zahradnímu jezírku. Vrby jsou totiž vlhkomilné a náročné na zálivku. Nejlépe se jim daří na slunečném místě, ale snesou i polostín. Nemají téměř žádné nároky na zeminu, vyhovuje jim propustná neutrální hlinitopísčitá půda.

Pro pletení pomlázek se hodí zejména proutí vrby bílé, vrby košíkářské, ale i z jiných druhů vrby mimo vrby smuteční, jež má příliš měkké proutky.

Jaký je postup?

Pomlázku vložíme na 12 hodin do kořenového stimulátoru (postupujte dle návodu na obalu). Následně pomlázku zasadíme do předem vykopané díry o hloubce zhruba 15 centimetrů. Po zasazení ji důkladně zalijeme.

Pupeny pučící na budoucím kmenu zaštipujeme. Vrbu v prvních letech pravidelně zaléváme. Zmlazovací řez, kterým můžete stromek tvarovat či regulovat jeho velikost, se provádí každoročně na jaře.