Úvod DŮM A ZAHRADA Jak správně pěstovat pěnišníky (rododendrony) na své zahradě

Jak správně pěstovat pěnišníky (rododendrony) na své zahradě


Kvetoucí pěnišník (rododendron) jistě přiláká na vaši zahradu zvědavé pohledy všech kolem. Skvěle se hodí do podrostu borovic, dubů, magnolíí a ovocných stromů. Tyto keře mají totiž rády polostín až stín a jejich kořenové systémy jim umožní soužití s jinou dřevinou.

Postup

1

Při správném výběru různých odrůd lze zabezpečit téměř celoroční kvetení.
Barevná přehlídka začíná už v únoru a pokračuje za příznivých podmínek do července, další odrůdy vnesou do zahrad květy od září do října.

2

Klasicky bohaté kvetení rostlinám zabezpečíme odlamováním odkvetlých květů, aby se nevysilovaly tvorbou semen. Dostatečnému nasazování poupat pomůžeme také pravidelným přihnojováním.

3

Nejlépe je vysazovat pěnišnky na jaře: od počátku března do poloviny května. Kořeny pěnišníků potřebují vzdušnou půdu, proto v těžkých jílovitých půdách potřebují zabezpečit dobrý odtok vod.
Ten jim poskytneme hrubou vrstvou drenáže na dně vysazovací jámy. Ta musí být 2x hlubší a třikrát širší než kořenový bal. Vysazované rostině prospěje pomoření kořenového balu na asi 5 minut do vody. Pak se rostlina vysadí do předpřipravené jámy tak, aby kořenový krček byl na úrovni okolní půdy. Vysazený keř je potřeba v následujícíh měsících pravidelně zalévat.

5

Pěnišníkům se nejlépe daří v sypké písčito-humozní půdě. Často je potřeba snižovat pH půdy, jelikož zásaditá půda je pro jejich pěstování nevhodná. To zajistíme přidáním rašeliny do substrátu pod vysazovanou rostlinou.

6

Pěnišníky lze úspěšně kombinovat s půvabnými doprovodnými rostlinami. Zvláště pak takovými, které jsou podobně založené, co do potřeby kyselejší půdy jako jsou například: azalky, hortenzie, trojčet. Rodgerzie a bohyšky jsou zase vhodné díky velkým okrasným listům a žádanému polostínu. Dále třeba pérovník, dřín a nebo mákovník.