Jak správně pěstovat pěnišníky (rododendrony) na své zahradě


Kvetoucí pěnišník (rododendron) jistě přiláká na vaši zahradu zvědavé pohledy všech kolem. Skvěle se hodí do podrostu borovic, dubů, magnolíí a ovocných stromů. Tyto keře mají totiž rády polostín až stín a jejich kořenové systémy jim umožní soužití s jinou dřevinou.

Postup

1

Při správném výběru různých odrůd lze zabezpečit téměř celoroční kvetení.
Barevná přehlídka začíná už v únoru a pokračuje za příznivých podmínek do července, další odrůdy vnesou do zahrad květy od září do října.

2

Klasicky bohaté kvetení rostlinám zabezpečíme odlamováním odkvetlých květů, aby se nevysilovaly tvorbou semen. Dostatečnému nasazování poupat pomůžeme také pravidelným přihnojováním.

3

Nejlépe je vysazovat pěnišnky na jaře: od počátku března do poloviny května. Kořeny pěnišníků potřebují vzdušnou půdu, proto v těžkých jílovitých půdách potřebují zabezpečit dobrý odtok vod.
Ten jim poskytneme hrubou vrstvou drenáže na dně vysazovací jámy. Ta musí být 2x hlubší a třikrát širší než kořenový bal. Vysazované rostině prospěje pomoření kořenového balu na asi 5 minut do vody. Pak se rostlina vysadí do předpřipravené jámy tak, aby kořenový krček byl na úrovni okolní půdy. Vysazený keř je potřeba v následujícíh měsících pravidelně zalévat.

5

Pěnišníkům se nejlépe daří v sypké písčito-humozní půdě. Často je potřeba snižovat pH půdy, jelikož zásaditá půda je pro jejich pěstování nevhodná. To zajistíme přidáním rašeliny do substrátu pod vysazovanou rostlinou.

6

Pěnišníky lze úspěšně kombinovat s půvabnými doprovodnými rostlinami. Zvláště pak takovými, které jsou podobně založené, co do potřeby kyselejší půdy jako jsou například: azalky, hortenzie, trojčet. Rodgerzie a bohyšky jsou zase vhodné díky velkým okrasným listům a žádanému polostínu. Dále třeba pérovník, dřín a nebo mákovník.